Z psem do fryzjera czy nie? Czy ta moda jest zdrowa?

15.08.2022

Salony groomerskie na dobre wpisały się w panoramę większych i mniejszych miejscowości. Popularność tej branży wzrasta wraz z rosnącą świadomością opiekunów na temat pielęgnacji pupili. Pojawia się też moda na posiadanie wybranych ras, które wymagają regularnego strzyżenia.

Czy psa powinno się strzyc?
Tak, choć należy wziąć pod uwagę kilka czynników.

JAKIE RASY MOŻNA STRZYC?

Najważniejszą cechą decydującą o strzyżeniu jest rodzaj ich okrywy włosowej, tzw. szata. Psy z sierścią jednowarstwową (szata pojedyncza – tylko włos okrywkowy) można strzyc bez przeszkód. Do tej grupy należą np. yorki i maltańczyki. Ten rodzaj włosa rośnie na długość. Zabieg strzyżenia zatem ma charakter nie tylko estetyczny, ale też higieniczny.

Długa sierść jest trudna w utrzymaniu. Regularne podcinanie zapobiega kołtunieniu i brudzeniu się sierści. Wizyta u psiego fryzjera często rozpoczyna się kąpielą. Jej dodatkowym atutem jest więc usunięcie ewentualnych pasożytów i ogólny ogląd stanu skóry.

Strzyżenie pupila nie powinno być za częste ani wykonywane zbyt blisko skóry. Sierść stanowi barierę ochronną przed brudem, ciepłem oraz zimnem.

Szata dwuwarstwowa składa się z gęstej, górnej warstwy (okrywowej) i miękkiej, dolnej (podszerstka). Długie włosy (warstwa zewnętrzna) stanowią izolację przed wilgocią i uszkodzeniem. Podszerstek (warstwa wewnętrzna) pełni rolę izolacyjno-termiczną.

Psy, które posiadają podszerstek, nie powinny być strzyżone. Ich sierść nie rośnie na długość. Strzyżenie takich psów może doprowadzić do szybkiego przegrzania się lub wychłodzenia. Czasem jednak, kiedy sierść jest w bardzo złym stanie, wskazane jest jednak zrobienie wyjątku.

Do ras z podszerstkiem należą m.in.: owczarki niemieckie, mastify tybetańskie, bernardyny, berneńskie psy pasterskie, husky syberyjskie oraz alaskan malamuty.

W jaki sposób zatem dbać o sierść z podszerstkiem?
U psów posiadających podszerstek najlepiej sprawdzi się wyczesywanie lub trymowanie (usuwanie nadmiaru martwego podszerstka). Zabiegi te można wykonać samodzielnie albo w salonie groomerskim. Rynek jest bogaty, jeśli chodzi o specjalne grzebienie do trymowania. Dostępne są też gumowe nakładki na palce ułatwiające usuwanie podszerstka. To ważny zabieg pielęgnacyjny, który powinien być wykonywany regularnie.

JAK CZĘSTO STRZYC PSA?

Nie każdy pies lubi się strzyc, podobnie jak nie każdy lubi kąpiele czy zabiegi w gabinecie weterynaryjnym. Jeżeli posiadasz zwierzaka wymagającego większej troski o sierść, przyzwyczajaj go do zabiegów pielęgnacyjnych już na etapie szczenięcym. Dorosłe psy powinno się strzyc raz na 2-3 miesiące.

Jeśli nie wiesz, jaki rodzaj okrywy włosowej ma Twój pies, zasięgnij porady groomera albo lekarza weterynarii. Osoby te podpowiedzą, czy dane zwierzę należy strzyc i jeśli tak, to jak często. Doradzą też, czy konieczne są też inne zabiegi pielęgnacyjne.