Ubranka dla pupila. Jak skutecznie i zdrowo chronić zwierzę przed zimnem i słońcem?

10.08.2022

W temacie ubierania psów zdania są podzielone. Część opiekunów uważa, że to zbędna fanaberia, a część wskazuje, że skutecznie chronią psa przed chłodem lub intensywnym słońcem.

UBRANKO DLA CZWORONOGA – CZY WARTO?

Wiele ras jest naturalnie przystosowanych do warunków panujących na zewnątrz. Dobrze znoszą niskie temperatury, uwielbiają wodę, niestraszny im śnieg. Ochronę zapewnia im sierść z bujnym podszerstkiem. Z jednej strony stanowi on warstwę nieprzemakalną, a z drugiej jest doskonałą barierą termoizolacyjną.

Niestety nie dotyczy to wszystkich ras. Psy ras małych, miniaturowych oraz psy gładkowłose potrzebują na zewnątrz dodatkowej ochrony. Szybko marzną również psy bezwłose oraz rasy hodowane na ogół w cieplejszych krajach. Ubranka będą też idealnym rozwiązaniem dla psów o szczupłej budowie, z niewielką ilością tkanki tłuszczowej, a także psów starszych lub chorych. Ich organizmy wychładzają się szybciej.

Właściciele psów mają do wyboru bardzo szeroki asortyment ubrań. Największą popularnością cieszą się płaszcze i kurtki. Popularne są też swetry i golfy wykonane z nieco lżejszych materiałów. Przeciwdeszczowe kamizelki i narzuty nie są tak ciepłe, więc sprawdzą się podczas deszczu w cieplejsze dni.

NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ PRZY WYBORZE UBRANIA DLA PSA?

Przede wszystkim wybieraj ubrania z tkanin wysokiej jakości, zapewniające cyrkulację powietrza. Dla psów przegrzanie się jest znacznie groźniejsze niż wychłodzenie. Psy nie mają gruczołów potowych na skórze, odprowadzanie nadmiaru ciepła podczas noszenia ubranka jest więc utrudnione. Dlatego nie powinno być ono zakładane na dłuższy czas.
Aby spacery w ubraniu były dla psa przyjemne, należy zwrócić uwagę na odpowiedni krój ubranka. Powinno ono być też w odpowiednim rozmiarze i nie powinno posiadać metalowych elementów. Mogłyby one podrażniać skórę psa podczas ruchu. Dodatkowym atutem są otwory na wpięcie smyczy bądź szelek, a także odblaskowe elementy wszyte w ubranko. Zwiększają bezpieczeństwo psa podczas spaceru.

Nie wolno zapomnieć o tym, że ubranie, nawet najwygodniejsze, nie jest dla psa czymś naturalnym.  Pies będzie odczuwał mniejszy lub większy dyskomfort związany z jego noszeniem. Należy unikać bawełnianych skarpet, zwłaszcza podczas deszczu. Nasiąknięte wodą będą wychładzać organizm psa. Psy nie przepadają także za golfami, które uciskają szyję i krępują ruchy głowy. Behawioryści odradzają również ubrania z kapturem. Pies w kapturze nie może swobodnie komunikować się z innymi psami, przez co wzrasta ryzyko ataku.

JAK WYBRAĆ UBRANIE DLA PSA?

W celu dobrania odpowiedniego rozmiaru ubranka należy odpowiednio wymierzyć swojego pupila. Postaraj się, aby podczas pomiarów pies stał prosto i równo. Jeśli zwierzakowi trudno ustać nieruchomo – pomoże smakołyk lub druga osoba. Zmierz długość ciała (bez głowy i ogona), obwód klatki piersiowej i obwód szyi. Następnie porównaj otrzymane pomiary z tymi podanymi przez producenta.

Pamiętaj, aby zachować kilkucentymetrowy zapas, tzw. luz. Jeśli wymiar znajduje się na granicy dwóch rozmiarów, zdecyduj się na większy. Pies będzie się czuł o wiele bardziej komfortowo w ciut większym niż zbyt opiętym ubranku.