Twój szczeniak często się drapie? Sprawdź, jakie są tego przyczyny!

22.09.2022

Drapanie się u szczeniaka nie zawsze jest czymś, co można zlekceważyć. Częste drapanie może być spowodowane chorobą somatyczną albo behawioralną. Jest to znak, żeby ze szczeniakiem wybrać się do specjalisty.

Jak odróżnić drapanie się szczeniaka od świądu?

Nie zawsze na pierwszy rzut oka uda się dostrzec, że w drapaniu jest problem. Jest jednak kilka symptomów, które mogą nam wskazać, kiedy wybrać się do lekarza weterynarii.

Do najczęstszych objawów, które towarzyszą świądowi u szczeniaka należą:

 • zmiany w zachowaniu szczeniaka - szczególnie zwiększona nerwowość, agresja, wokalizacja
 • zmiany na skórze psa - wypryski, zaczerwienienie, strupy, wyłysienia, krosty, rany, wydzieliny skórne, zmiana zapachu skóry

Każda zmiana na skórze szczeniaka powinna zostać skonsultowana w lecznicy weterynaryjnej. Dotyczy to także zmian niepowodujących świądu.

Przyczyny świądu u szczeniaka – alergia

Alergia na składniki pokarmowe, środki chemiczne czy pchły to jedna z bardziej oczywistych przyczyn drapania się u psów. Ta choroba powoduje nadmierną wrażliwość na niektóre białka występujące w jedzeniu i środowisku psa. Są to alergeny.

Leczenie alergii u psów polega na rozpoznaniu rodzaju alergenu, i jeśli to możliwe, jego eliminacji ze środowiska i podawaniu leków łagodzących objawy kliniczne.

Alergia może pojawić się w każdym momencie życia. Trzeba o tym pamiętać i obserwować swojego dorastającego psa przez cały czas.

Przyczyny świądu u szczeniaka – pasożyty

Pasożyty zewnętrzne, szczególnie pchły, wszy i wszoły, atakują skórę i naskórek, przez co mogą doprowadzić do silnego świądu u psa. Pchły dodatkowo wywołują u niektórych osobników reakcję alergiczną, doprowadzając do alergicznego pchlego zapalenia skóry.

Szczeniak może także drapać się w miejscu ugryzienia komara lub kleszcza. Także pewne rodzaje grzybic skórnych mogą wywoływać silny świąd.

Charakterystycznym dla świerzbu usznego jest odruch uszno-stopowy. Jeśli podrapie się lekko ucho psa, ten zacznie natychmiast poruszać tylną łapą po stronie drapanego ucha.

Sposobem leczenia chorób pasożytniczych jest nie tylko stosowanie leków przeciwpasożytniczych, ale też dokładne czyszczenie i dezynfekcja całego domu (a także innych miejsc, w których szczeniak często przebywa). Pozwala to pozbyć się zarówno form dorosłych, jak i form przetrwalnikowych i jaj pasożytów.

Z jakich jeszcze powodów Twój szczeniak może się drapać?

Wśród mniej oczywistych przyczyn są zaburzenia behawioralne, szczególnie te na tle stresowym. Drapanie można także zaliczyć do psich stereotypii, czyli bezcelowych czynności, które psiak ciągle powtarza.

Dodatkowo wymienia się także:

 • autoagresję,
 • schorzenia narządów wewnętrznych - nerek, wątroby,
 • zapalenie zewnętrznego przewodu słuchowego,
 • zaburzenia hormonalne - idiopatyczny zespół feminizujący samców, nadczynność kory nadnerczy, niedoczynność tarczycy, hiperestrogenizm u suk,
 • zaburzenia metaboliczne - cukrzyca, dermatozy żywieniowo zależne, hiperkalcemia,
 • reakcja na podawane leki

Jak widzisz - schorzeń wywołujących świąd i drapanie jest wiele. Dlatego przed rozpoczęciem leczenia zawsze należy dobrze zdiagnozować szczeniaka i znaleźć tę przyczynę, aby dobrać odpowiednie postępowanie.

Leczenie świądu u szczeniaka

Poza zwalczaniem przyczyny, warto leczyć szczeniaka także objawowo. Ogranicza to powstawanie zmian powstających wskutek drapania, takich jak zakażenia bakteryjne, rany czy wyłysienia.

Wśród najczęstszych terapii świądu wymienia się:

 • leki przeciwświądowe - terapia farmakologiczna
 • szampony, maści i inne środki stosowane bezpośrednio na skórę
 • leki antyhistaminowe zmniejszające reakcję alergiczną
 • wielonienasycone kwasy tłuszczowe obniżające produkcję eikozanoidów prozapalnych   

Często terapia prowadzona jest z pomocą kilku różnych leków (szczególnie przy intensywnym drapaniu i dużych powikłaniach). W połączeniu ze wcześniejszą diagnostyką i leczeniem także przyczyny świądu, potrafi ona całkowicie wyeliminować drapanie się u szczeniaka.

Świąd u szczeniąt to skomplikowana zagwozdka dermatologiczna. Ma wiele przyczyn i nie zawsze sprowadza się tylko do jednej z nich. Zaufanie do lekarza weterynarii specjalizującego się w dermatologii i wytrwałość opiekuna pozwala szczeniakowi cieszyć się pełnią życia.