Świąd u psa czym leczyć

26.12.2022

Świąd skóry jest dla psa bardzo nieprzyjemnym doznaniem i choć może mieć różne natężenie i pochodzenie, to uporczywe drapanie się napędza błędne koło świądu i bólu które w większości przypadków przerwać lub złagodzić może wyłącznie leczenie.

Dlaczego skóra swędzi ?

Gdy pies nagle zaczyna się intensywniej drapać i nie jest to incydentalne podrapanie się, a kompulsywne i gwałtowne działanie, połączone z wygryzaniem i wylizywaniem sierści, powinniśmy dokonać przeglądu skóry zwierzaka oraz przyjrzeć się jego zachowaniu.

Oznaki świądu:

 • zmiana zachowania polegająca np. na ocieraniu się o przedmioty lub tarzanie się, intensywne lizanie łap, brzucha, wygryzanie konkretnego miejsca, widoczny w zachowaniu niepokój, nerwowość czy nawet wokalizowanie, 
 • poruszanie głową, otrzepywanie się, szczególnie potrząsanie na boki głową (uszami),
 • wydzielina z uszu, zaczerwienione spojówki, duszności lub kaszel,  
 • dolegliwości dermatologiczne, widoczne zmiany skórne w postaci krost, strupków, wyłysień, zaczerwienienie, rany lub ropna wydzielina z ran.

Każdorazowo, gdy jako opiekunowie zaobserwujemy wyżej opisane objawy lub zmianę w zachowaniu naszego pupila powinniśmy skonsultować się z lekarzem weterynarii. Jest wiele chorób skórnych, problemów dermatologicznych i alergii – z którymi nie poradzimy sobie bez fachowej diagnostyki i pomocy specjalisty. W części przypadków domowymi sposobami możemy wesprzeć regenerację lub poprawę stanu skóry a tym samym wyciszyć nieco swędzenie.

Pies się drapie, co mu dolega ?

Wśród najczęstszych przyczyn swędzenia skóry u psa lekarze wymieniają:

 • Alergie, i jest to jednocześnie najobszerniejsza i najtrudniejsza w diagnozie przyczyna świądu. Alergie u psów mogą być pokarmowe (czynnikiem uczulającym są najczęściej białka zwierzęce, niektóre białka roślinne, mleko, niektóre zboża oraz środki konserwujące w karmach), skórne (alergenem może być wiele czynników środowiskowych) a taże wziewne.     
  Atopowe zapalenie skóry (AZS) jest alergią skórna a czynnikiem uczulającym są m.in. pyłki roślin, pleśnie, roztocza kurzu, chemia oraz inne.     
  Alergiczne pchle zapalenie skóry (APZS) jest również rodzajem alergii skórnej, ale w tym wypadku czynnikiem alergizującym jest ślina pchły, a zatem podłożem alergicznym jest inwazja tych pasożytów na skórze psa.     
  Zarówno w przypadku alergii pokarmowych jak i skórnych w wielu przypadkach czynnikiem predysponującym do ich powstania jest rasa. Alergie są trudne w diagnostyce a leczenie objawów czasochłonne i wymagające cierpliwości, uważności i ścisłej współpracy z lekarzem prowadzącym.     
 • Inwazje pasożytnicze również niosą za sobą objawy w postaci silnego świądu. Do najczęstszych pasożytów skórnych psa należą: pchły, kleszcze, wszoły, świerzbowce.
 • Infekcje bakteryjne i grzybicze     
 • Przesuszona, łuszcząca się skóra z uwagi na brak lub niewłaściwą pielęgnację. Niektóre rasy lub psy w typie danych ras z sierścią długą lub z podszerstkiem wymagają dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych. Zaniedbania w tym zakresie mogą doprowadzić do wysuszenia skóry oraz łupieżu co również często powoduje świąd.     
 • Ukąszenia owadów powodują swędzące krostki, uczucie swędzenia jest miejscowe i niezbyt uporczywe. Jeśli utrzymuje się obrzęk lub poza świądem wystąpią inne   objawy warto skonsultować się z lekarzem weterynarii.     

Pomoc dla psa który się drapie

Wszystko zależy od źródła problemu. Lekarz weterynarii w pierwszej kolejności dąży do wyeliminowania podstawowych przyczyn jak np. pchły. Dalszym krokiem, w celu pogłębienia diagnostyki może zalecić: pobranie zeskrobin ze skóry, badania cytologiczne, badanie włosa (inaczej trichogram), badanie dermatoskopowe, wprowadzenie diety eliminacyjnej, a następnie zastosowanie prowokacji pokarmowych w celu określenie pokarmów uczulających.

Alergie to temat diagnostycznie skomplikowany. Leczenie alergii w głównej mierze polega na wyeliminowaniu czynników uczulających oraz oraz leczeniu objawowym tj. niwelowaniu uczucia swędzenia i regeneracji uszkodzonego naskórka.

Świerzbowca oraz inwazje pasożytnicze ogólnie rzecz ujmując leczy się podając leki ogólnoustrojowo. Czasami wspomagająco można stosować leki miejscowe oraz kosmetyki wspomagające higienę (według zaleceń lekarza weterynarii).

W internecie znajdziemy wiele porad na temat preparatów oraz sposobów łagodzenie uczucia swędzenia skóry u psa. O ich włączeniu do procesu leczenia zawsze powinien zadecydować lekarz weterynarii.