Swędzenie skóry u psa przyczyny

26.12.2022

Od czego swędzi skóra u zwierzaka? Nie ma jednej prostej odpowiedzi. Za swędzenie skóry u psa odpowiada wiele czynników.  Gdzie by nie szukać przyczyny, świąd objawia się nagłym i intensywnym drapaniem. Dla właściciela to jasny sygnał, że pies zmaga się z problemem dermatologicznym i swędzeniem skóry. Poniżej opowiemy o najczęstszych przyczynach świądu u psów, objawach oraz leczeniu, a także o domowych sposobach łagodzenia swędzącej skóry.

Najczęstsze przyczyny świądu skóry u psa

• Inwazje pasożytnicze – pchły, świerzbowiec drążący, nużeńce

Gdy Twój pies zaczyna intensywnie się drapać, pierwszą myślą, która przychodzi do głowy, są pchły (Ctenocephalides canis i Ctenocephalides felis) i najczęściej jest to słuszne założenie. Kilka pcheł może w bardzo krótkim czasie skolonizować skórę czworonoga, a kilka ukąszeń wywołać ostrą reakcję alergiczną.

O inwazję pcheł nie jest trudno, wystarczy przelotny kontakt z psem czy kotem, w którego sierści zalęgły się pchły. Walka z nimi z kolei jest o wiele trudniejsza. Pchły wywołują u psa alergiczne pchle zapalenie skóry (APZS), które jest chorobą wymagającą leczenia. Alergia w tym wypadku jest odpowiedzią organizmu na białko zawarte w ślinie pchły.

Objawia się nie tylko bardzo silnym świądem, ale także widocznymi zmianami skórnymi. Właściciel bez trudu dostrzeże na skórze rumień oraz czerwone, czasem ropne, grudki i krostki, a nawet i same pchły. APZS nie można bagatelizować. W wyniku długotrwałego rozdrapywania tych samych miejsc nie tylko dochodzi do zaognienia zmian skórnych, wyłysienia czy zadrapań. Co bardziej niebezpieczne, przez przerwane podczas drapania powłoki skórne, może dojść do wtórnych zakażeń bakteryjnych czy grzybiczych, co potęguje zarówno ból, jak i świąd, a także znacznie wydłuża leczenie.

Innym pasożytem żyjącym na powierzchni skóry i wywołującym bardzo intensywne swędzenie jest świerzbowiec drążący (Sarcoptes scabiei). Choć niewielki, jest bardzo niebezpieczny zarówno dla zwierzęcia, jak i człowieka. Możliwe jest przeniesienie pasożyta z psa na osoby przebywające z pupilem.

Świerzbowiec jest maleńkim (0,3-0,4 mm) pajęczakiem. Do zarażenia dochodzi po kontakcie z chorym zwierzęciem lub nawet jego przedmiotami czy legowiskiem. Samica świerzbowca po przedostaniu się na skórę psa drąży w niej tunele, w których składa jaja. Drążenie oraz pożywianie się limfą i naskórkiem powoduje ogromny świąd, który wzmaga u psa potrzebę uporczywego drapania, co jest szybko widocznym objawem. Najczęściej rozdrapana, zaogniona skóra pokryta grudkami widoczna jest w okolicach brzucha, pachwin, łokci. W dalszej kolejności świerzbowiec atakuje skórę na mostku i głowie.

Nużyca jest bardzo poważną chorobą atakującą skórę psa. Wywołuje ją niewielki, ok. 0,3 mm nużeniec (Demodex canis) z rodziny roztoczy. Nieleczona infekcja tym pasożytem może doprowadzić skórę psa do opłakanego stanu. Jej przebieg wiąże się z potężnym świądem (w przebiegu wtórnych zakażeń bakteryjnych) i problemami skórnymi, takimi jak: łuszczenie się naskórka, łyse miejsca, zaczerwienienia z rankami i krostkami. W ostrym przebiegu dodatkowo infekcja może się objawiać w postaci wyłysienia na znacznym obszarze, zmian pigmentacji (przebarwień), wysięków ropnych i strupów rozległych nawet na powierzchni niemal całego ciała. Choroba najczęściej dotyka psy młode, stare lub o obniżonej odporności.

• Alergie

Wśród najczęściej występujących lekarze wymieniają Atopowe zapalenie skóry (AZS)

Tę chorobę w głównej mierze warunkuje genetyka. W dużym uproszczeniu skóra zwierzęcia nie stanowi u takiego psa szczelnej bariery dla, wydawać by się mogło, niegroźnych czynników środowiskowych. I tak, kurz czy pyłki (oraz wiele innych czynników) stanowią przyczynę nadmiernej reakcji organizmu, która objawia się swędzeniem skóry, obrzękiem, zaczerwienieniem, krostami etc. Zwykłe pyłki trawy, pleśnie czy środki czystości stają się katalizatorami reakcji alergicznych dla psa z atopią. Przy AZS objawami skórnymi są także: przesuszona skóra, swędzące wykwity i grudki przypominające liszaj. Jeśli takie zauważymy, powinniśmy zasięgnąć porady specjalisty.

Poza alergiami skórnymi psy mogą zmagać się również z alergią pokarmową czy wziewną. W przypadku alergii pokarmowych również genetycznie jedne rasy są bardziej predysponowane od innych. Bardziej podatne są m.in. buldogi, mopsy, sznaucery, boksery labradory i goldeny. Alergenem uczulającym jest pokarm, a jakie jedzenie uczula psa najmocniej? Silnie alergizujące jest mięso wołowe, drobiowe, jaja, nabiał czy niektóre zboża. Często są to składniki karm dla psów. Nietolerancje pokarmowe czy alergia pokarmowa, są po AZS kolejną przyczyną swędzenia skóry u psa, dają one także inne objawy jak biegunka lub wymioty oraz wspomniane już wcześniej wylizywanie łap, pachwin, rany od drapania, zaczerwienione spojówki czy zapalenie przewodów słuchowych. O ile alergie skórne mogą występować sezonowo o tyle alergia pokarmowa nie minie dopóki z diety nie zostanie wyeliminowany czynnik uczulający.

• Inne powody swędzącej skóry u psa

Nie wszystkie powody są związane z poważnymi chorobami skórnymi. Czasem świąd, choć intensywny może być związany z jednorazowym zdarzeniem np. kontaktem z detergentem lub innym produktem.

Skóra może swędzieć w miejscu po szczepieniu, po zakropieniu płynem insektobójczym, po zastosowaniu nowego środka piorącego dla psich legowisk, podobnie w przypadku zmiany psich kosmetyków.

Również swędząca wysypka po zjedzeniu czegoś na spacerze, to jak najbardziej możliwy scenariusz, a podobnie pies może zareagować po zjedzeniu kąsków z naszego talerza. Egzema, infekcje drożdżakowe czy użądlenie przez owada również dadzą objaw w postaci uczucia swędzenia.

Intensywny świąd u psa – czym go leczyć ?

Czy jest coś, co możemy podać psu, aby ograniczyć lub wyciszyć swędzenie?

Z pewnością musimy wiedzieć, z czym mamy do czynienia. Większość chorób skórnych czy infekcji pasożytniczych będzie wymagała diagnostyki a następnie leczenia prowadzonego przez lekarza. W wielu przypadkach my sami możemy wspomagać pielęgnację swędzącej psiej skóry. Oczywiście dobór kosmetyków odbywa się podczas konsultacji ze specjalistą/tką dermatologii weterynaryjnej.

Leczenie farmakologiczne opiera się na podaniu leków przeciwświądowych, a reszta terapii zależy od pierwotnej przyczyny, która wywołała świąd u psa.

Inne leki oraz zalecenia otrzymamy przy alergii kontaktowej (usunięcie czynnika uczulającego), inne przy pokarmowej (dieta eliminacyjna) a jeszcze inaczej leczona będzie inwazja pasożytów. Jeśli doszło do nadkażeń bakteryjnych możliwe, że wdrożona zostanie antybiotykoterapia.