Pies się drapie — co podać?

08.11.2022

Zanim zaczniesz szukać leków na świąd swojego psa, zastanów się nad jego przyczyną. Drapanie nigdy nie pojawia się samo w sobie. Często bez wyleczenia przyczyny świądu, ten nie znika.

Warto nauczyć się odróżniania chwilowego drapania od tego intensywnego. Przy drapaniu spowodowanym chorobą pies rezygnuje z normalnego funkcjonowania, skupiając się na dolegliwości. Jest przy tym niespokojny, nadreaktywny, czasami też agresywny.

Dlaczego pies się drapie?

Bezpośrednie przyczyny drapania się u psa są dwie. Są to podrażnienia:

 • zakończeń włókien nerwowych typu C (C-nocyceptorów)
 • włókien A-delta w naskórku i skórze właściwej

Bodźce świądogenne mogą mieć pochodzenie zewnętrzne (świetlne, chemiczne, mechaniczne itp.) oraz wewnętrzne (mediatory świądowe, komórki zapalne: mastocyty, keranocyty, limfocyty). Dzięki zrozumieniu mechanizmów powstawania świądu lekarz weterynarii jest w stanie skutecznie dobrać terapię przeciwświądową.

Wśród chorób, które wywołują świąd, u psów najczęściej wymienia się:

 • alergie pokarmowe
 • atopowe zapalenie skóry
 • nadwrażliwość na pasożyty zewnętrzne
 • zapalenie skóry spowodowane inwazją Malassezia
 • ropne zapalenie skóry

Niektóre z tych chorób są czasami powikłaniem po innej, kompletnie innej chorobie. Przez to diagnostyka staje się zwykle bardziej utrudniona.

Najczęstsze objawy towarzyszące świądowi

 • uszkodzenia skóry i okrywy włosowej (przerzedzenia, wyłysienia, strupy, rumień, krosty)
 • nieprzyjemny zapach ciała
 • saneczkowanie
 • tarzanie się, ocieranie się o różne przedmioty, trzepanie głową, ocieraniu oczu
 • nadmierne wylizywanie czy wygryzanie

Pies się drapie — diagnostyka świądu.

Czasem znalezienie przyczyny świądu jest łatwe i wykonalne już na pierwszej wizycie. Zwykle to dotyczy chorób pasożytniczych (pchły, wszy, świerzbowiec). Częściej jednak nie kończy się to na jednej wizycie. Jak wygląda proces diagnostyczny świądu?

Lekarz na początku przeprowadza wywiad z opiekunem, zadając wiele istotnych, a czasem zaskakujących pytań. Pozwolą one wybrać dalszą drogę ku rozpoznaniu przyczyny świądu. Następnie lekarz weterynarii oceni rodzaj świądu u Twojego zwierzęcia — lokalizację, częstość oraz intensywność — z pomocą specjalistycznych testów, przeznaczonych do tego celu.

Lekarz weterynarii wykona szereg testów diagnostycznych, takich jak zeskrobina, badania cytologiczne skóry, biopsję skóry czy testy alergiczne.

Jednym z etapów rozpoznawania w kierunku alergii jest wykonanie diety eliminacyjnej z następującym po niej karmieniem prowokacyjnym.

Ze względu na oczekiwanie efektów, diagnozowanie może trwać ponad dwa miesiące!

Leczenie świądu u psa

Jeśli przyczyna jest łatwa do rozpoznania, to leczenie rozpoczyna się, jeśli to możliwe, od jej wyeliminowania. W przypadku dłuższej diagnostyki wprowadza się w międzyczasie leki eliminujące lub łagodzące świąd u psa.
Całościowo leczenie świądu powinno opierać się na eliminowaniu choroby podstawowej, łagodzeniu świądu, leczeniu powikłań świądu. Jest ono zwykle wielotorowe i zróżnicowanej długości.

Psy się drapią z różnych powodów, jednak nigdy nie powinnyśmy tego ignorować. Zawsze należy wtedy skierować się do lekarza weterynarii, żeby zdiagnozować problem.