Mój pies się drapie, co to może znaczyć?

10.08.2022

Drapanie się to naturalna czynność u psów. Każdy pies się drapie. Jednak wnikliwy opiekun powinien odróżnić uporczywe i nagminne drapanie się od rutynowego. Często to znak, że z podopiecznym dzieje się coś złego.

DLACZEGO PIES SIĘ DRAPIE – CO CHCE PRZEKAZAĆ?

Nieustające drapanie się psa jest sygnałem, że odczuwa on dyskomfort i ból spowodowany swędzeniem. Drapanie pogarsza tę sytuację. W ten sposób skóra zostaje podrażniona, przez co efekt się potęguje. Intensywne drapanie powoduje, że na ciele zwierzaka powstają rany, a w konsekwencji leczenie staje się nieuniknione. Kluczową umiejętnością jest rozpoznawanie potencjalnych objawów alergii lub innych problemów skórnych.

ALERGIA U PSA – CZY TO COŚ POWAŻNEGO?

Do najczęstszych przyczyn świądu u psów zalicza się pasożyty, np. pchły. Świąd jest wówczas wywoływany reakcją alergiczną na ślinę pchły. Swędzenie może być również oznaką infekcji grzybiczej lub bakteryjnej. Drapanie to także objaw alergii kontaktowej, np. na szampon, środek na insekty lub pokarm.

Zwierzę może odczuwać swędzenie na całym ciele albo tylko w niektórych miejscach. Do najczęstszych miejsc występowania alergii należą: oczy, uszy i opuszki łap. Ważna jest szybka reakcja opiekuna. Drapanie i wylizywanie swędzących miejsc tylko zaognia problem.

Niekontrolowane drapanie się zwierzaka może w krótkim czasie może doprowadzić do poważnych powikłań, takich jak sączenie się ran, owrzodzenie czy łysienie w miejscu wydrapywania. W takim przypadku leczenie będzie wymagało czasu i antybiotykoterapii, zwiększą się także jego koszty.

KIEDY WIZYTA U LEKARZA WETERYNARII JEST NIEZBĘDNA?

Kto lepiej zna Twojego pupila niż Ty sam/a? Twoją czujność powinny wzbudzić takie oznaki jak: drapanie się zwierzaka non stop w tych samych miejscach, obrzęk, zaczerwienienie, potrząsanie głową.

Zwracaj uwagę na zmiany w zachowaniu psa. Każda zmiana powinna być sygnałem do konsultacji z lekarzem weterynarii. Jeśli wesoły na ogół pies zrobił się osowiały, apatyczny lub nerwowy, to znak, że dyskomfort związany z alergią nie pozwala mu normalnie funkcjonować.

Kiedy pies wygryza sierść, uporczywie liże łapy, nie chce się bawić, a za to często tarza się lub ociera – zwróć się o pomoc do specjalisty!

Liczy się czas. Chodzi nie tylko o jak najszybsze uśmierzenie bólu czy świądu, ale przede wszystkim o zapobiegnięcie powikłaniom. Wśród chorób skórnych są także te o przebiegu przewlekłym. Warto więc obserwować swoich podopiecznych i reagować na każdą zmianę w ich zachowaniu. Wczesne wykryciee i odpowiednie leczenie chorób zwiększa szansę na całkowite wyleczenie lub przynajmniej zmniejszenie objawów.

STOP DRAPANIU!

Wciąż jeszcze wielu właścicieli nie potrafi szybko i bezbłędnie zdiagnozować reakcji alergicznych u psów. Szukają informacji dopiero, gdy drapanie się zwierzęcia staje się dla nich samych uciążliwe. Jednak świąd alergiczny może stanowić dla psa poważny problem. Dlatego należy udać się po pomoc jak najwcześniej, tuż po zaobserwowaniu pierwszych objawów.

W celu podniesienia świadomości opiekunów psów firma Zoetis prowadzi akcję społeczno-edukacyjną „Stop drapaniu”. Dzięki niej wiele osób ma szansę dowiedzieć się więcej na temat uporczywego drapania. Dodatkowo na stronie Fundacji można znaleźć wiele ciekawych porad, które obecnym i przyszłym opiekunom psów pomogą zadbać o stan skóry i zdrowie czworonogów.