Jakie są przyczyny świądu u psa? Dlaczego warto szybko reagować?

15.08.2022

Drapanie się to zwyczajna czynność u psów. Jednak częste i mocne drapanie powinno zwrócić Twoją uwagę. To sygnał, że pies zmaga się z intensywnym świądem.

CO MOŻE WYWOŁYWAĆ ŚWIĄD?

Przede wszystkim świąd jest oznaką alergii. Psy obecnie są bardzo wrażliwe na składniki karmy. Wielu z nich trzeba podawać specjalną karmę – bez konkretnych alergenów. Każda zmiana lub odstępstwo od jadłospisu niesie za sobą ryzyko wysypki i świądu, a także innych problemów zdrowotnych. Organizm psa może być również wrażliwy na alergeny unoszące się w powietrzu.

Bardzo często alergię wywołuje pokąsanie psa przez pchły. Ślina tych pasożytów ma właściwości silnie uczulające. Stąd gdy pies zaczyna się intensywnie drapać i wygryzać sierść, najczęściej podejrzewa się inwazję pcheł. Należy wówczas sprawdzić, czy znajdują się one w sierści. Niezależnie od tego, jaka dokładnie jest przyczyna, pies będzie lizał, drapał lub wygryzał swędzące miejsce.. To powoduje nasilanie się objawów oraz jeszcze większe uszkodzenia naskórka. To z kolei przyczynia się do powstawania infekcji bakteryjnych. Nadkażona rana trudno się goi i sprawia ból. Warto więc zareagować najwcześniej, jak to możliwe.

JAK ROZPOZNAĆ ŚWIĄD U PSA?

Jest kilka objawów charakterystycznych, na które należy zwracać uwagę. Kiedy Twojego pupila drażni świąd, to:

  • często potrząsa głową,
  • intensywnie się drapie i liże (bardzo często pachwiny, łapy),
  • ociera się o przedmioty i meble, tarza się,
  • ma widoczne na skórze zmiany tj.: zaczerwienienia, podrażnienia, krosty, wypryski, ropnie, sączące się ranki, ubytki sierści,
  • jego skóra jest tłusta albo przesuszona (łupież),
  • z jego uszu wydobywa się nieprzyjemny zapach.

Dodatkowo można zaobserwować zmiany w zachowaniu pupila. Będzie on wyraźnie bardziej nerwowy, rozdrażniony i niespokojny. Niektóre psy natomiast reagują w całkowicie przeciwny sposób: stają się apatyczne i senne.

JAK LECZYĆ ŚWIĄD?

Zauważenie powyższych objawów powinno skłonić opiekuna do wizyty w gabinecie weterynaryjnym. Szybka konsultacja ma wiele zalet. Przede wszystkim pies od razu dostanie leki przeciwświądowe, co skróci dyskomfort związany z ciągłym swędzeniem skóry. Dodatkowo skróci to czas wymagany na leczenie oraz złagodzi całkowity przebieg alergii.

Pies, drapiąc się, uszkadza skórę pazurami. Jest ona barierą ochronną przed wirusami, bakteriami i grzybami. Uszkodzona skóra zwiększa ryzyko wystąpienia infekcji. Wówczas, obok alergii, pies zmagać się będzie z kolejną dolegliwością. Higiena i szybka wizyta u lekarza weterynarii dają szansę na mniej skomplikowane leczenie.
W zależności od przyczyny wystąpienia świądu, wieku pacjenta i jego ogólnego stanu zdrowia lekarz wybierze najlepszą terapię. Obecnie wykorzystuje się nowoczesne metody leczenia objawowego alergii, np. terapie biologiczne z wykorzystaniem przeciwciał monoklonalnych; popularne jest również odczulanie.

„STOP DRAPANIU”

Coraz większa liczba właścicieli psów prawidłowo rozpoznaje objawy alergii i szybko szuka pomocy w gabinecie weterynaryjnym. Aż połowa wizyt psich pacjentów w gabinecie weterynaryjnym jest spowodowana alergią. Za wzrost ogólnej świadomości opiekunów odpowiadają m.in. organizowane na dużą skalę akcje społeczne, jak ta.

Akcja „Stop drapaniu” prowadzona jest przez firmę Zoetis i trwa nieprzerwanie od 2016 roku. Na naszych stronach znajdziesz porady i informacje o alergiach, problemach skórnych i pielęgnacji Twojego pupila.