Jak złagodzić swędzenie skóry u psa?

22.09.2022

Świąd u dorosłego psa może być nie tylko chwilowym podrażnieniem, ale też poważnym objawem chorobowym. Dlaczego pies się drapie? Jak leczyć świąd u psa? Dowiesz się z tego artykułu.

Kiedy swędzenie skóry u psa jest chorobą?

Swędzenie skóry staje się objawem chorobowym, kiedy występuje częściej niż zwykle. Wraz z nim mogą pojawiać się też inne objawy, które pozwolą lekarzowi weterynarii szybciej zdiagnozować przyczynę.

Jeśli Twój pies zbyt często się drapie lub wylizuje - koniecznie odwiedź gabinet weterynaryjny.

Przyczyny świądu u psa

Przyczyn świądu u psów można szukać zarówno w jego organizmie jak i w środowisku, w którym przebywa. Ich mnogość nie ułatwia rozpoznawania ani leczenia, dlatego zawsze należy pamiętać o dokładnej diagnostyce przed podaniem zwierzęciu jakichkolwiek leków.

Alergia i atopowe zapalenie skóry

Zarówno alergia pokarmowa jak i skórna mogą powodować świąd oraz zaczerwienienie na skórze. Przyczyną są alergeny, na które pies jest nadwrażliwy. Są to białka obecne np. w pożywieniu, czy wydzielinach roztoczy żyjących w kurzu.

Atopowe zapalenie skóry to stan zapalny skóry spowodowany reakcją na alergeny środowiskowe. Jest to cecha dziedziczna u psów, a choroba może rozwinąć się w każdym wieku.

Pasożyty zewnętrzne

Wszelkie wszy, wszoły, pchły, świerzbowce, roztocza czy grzybice ale także komary i kleszcze mogą powodować silny świąd. Niektóre z nich powodują dotkliwe ugryzienia, inne żyją na skórze i w naskórku, przez co doprowadzają do jego znacznych zniszczeń. Uszkodzony naskórek powoduje swędzenie, przez co pies jeszcze bardziej go uszkadza.

Inne choroby

Istnieje także wiele chorób metabolicznych, wewnętrznych i hormonalnych, których jednym z objawów jest swędzenie i drapanie. Nie zawsze towarzyszą im inne objawy skórne, jednak po przeprowadzeniu badań diagnostycznych łatwiej jest je zidentyfikować.

Nie wolno zapominać tutaj o chorobach typowo behawioralnych. Spowodowane są one zwykle nadmiernym stresem lub niemożnością radzenia sobie z trudnymi sytuacjami przez psa. Tutaj warto zgłosić się do behawiorysty, jednak dopiero po wykluczeniu chorób somatycznych.

Przyczyn i objawów swędzenia jest wiele. Jednak niektóre objawy pojawiają się prawie zawsze. Właśnie takie poznasz w dalszej części artykułu.

Swędzenie skóry u psa – objawy

Swędzenie rzadko kiedy występuje samotnie. Wraz z nim opiekunowie najczęściej zauważają:

  • zaczerwienienie skóry, zmiana jej koloru i struktury,
  • wykwity na skórze, krosty, blizny, łuszczenie się, rany,
  • wyłysienia, połamane włosy, brak odrastającego włosa,
  • niepokój, agresja i autoagresja, wokalizacja, brak koncentracji u psa pracującego.

Jeśli zauważysz którykolwiek z wyżej wymienionych objawów u swojego psa, nie diagnozuj go samodzielnie! Skontaktuj się z lekarzem weterynarii i pozwól mu działać!

Leczenie świądu u psa

Przede wszystkim, jeśli to możliwe, leczenie świądu u psa powinno polegać na wyeliminowaniu przyczyny, która odpowiada za świąd (i również inne objawy). Bez tego swędzenie będzie nawracać, a pies będzie coraz bardziej narażony na różne powikłania z nim związane. Czasem jednak wyeliminowanie alergenu nie jest możliwe. Wówczas lekarz weterynarii dobierze odpowiednią terapię przeciwświądową, która pozwoli kontrolować objawy alergii i odzyskać zwierzęciu komfort.

U psów stosuje się terapie:

  • przeciwpasożytniczą na pasożyty zewnętrzne,
  • przeciwgrzybiczą,
  • antybiotykową, jeśli pojawiają się nadkażenia bakteryjne,
  • hormonalną, jeśli przyczyną zmian skórnych są zaburzenia poziomu hormonów,
  • przeciwświądową.

Dodatkowo w niektórych przypadkach może być konieczna zmiana diety, dezynfekcja całego środowiska psa czy zmiana codziennych rytuałów.

Czas leczenia świądu różni się w zależności od jego przyczyny. W przypadku atopowego zapalenia skóry trzeba się przygotować na leczenie zwierzęcia do końca jego życia.

Istnieje wiele metod leczenia przeciwświądowego i ich kombinacji, które dopasowuje się do psa i do momentu choroby. Najważniejsze, żeby opiekunowie psa z problemem alergicznym byli w kontakcie z lekarzem prowadzącym, szybko reagowali na zmiany stanu zdrowia skóry psa i byli wyposażeni w psią apteczkę alergika.

Świąd u psa może przeszkadzać mu w codziennym funkcjonowaniu, dlatego jeśli obawiasz się, że problem ten może dotyczyć Twojego pupila, nie czekaj! Skonsultuj się z lekarzem weterynarii i sięgnij po leki, które już w kilka godzin zatrzymają świąd alergiczny czworonoga.