Jak rozpoznać, że pies cierpi z powodu świądu? Wykonaj szybki test!

10.08.2022

Zadaniem opiekunów psów jest dbanie o ich dobrostan. Przebywając z pupilem na co dzień, najłatwiej jest rozpoznać niepokojące sygnały związane z problemami skórnymi. Do najczęstszych zaliczają się: intensywne drapanie, wygryzanie sierści, wysypka, zaczerwienienie skóry, krosty, a nawet posklejana, przetłuszczona sierść.

CZY TO JUŻ ŚWIĄD? SPRAWDŹMY!

Test, będący skalą subiektywnej oceny świądu, przygotowano w ramach trwającej od 2016 roku akcji „Stop drapaniu”. Ma ona na celu pomóc opiekunom ocenić, czy ich zwierzęta cierpią z powodu świądu.

Test składa się z dwóch części.
W pierwszej zostaniesz poproszony o ocenę dwóch parametrów: częstotliwość drapania oraz jego intensywność. Oceny dokonasz w skali, gdzie najniższa cyfra oznacza „wcale’’ a najwyższa „prawie cały czas”.

Druga część (pomocnicza) zawiera dodatkowe parametry, które mogą wskazywać na świąd u psa. Wśród nich znalazły się takie symptomy jak:
•    drapanie/ocieranie o ścianę bądź inne przedmioty;
•    zaczerwienienie spojówek;
•    zapalenie uszu;
•    lizanie łap;
•    zmiany skórne z widocznymi ranami;
•    podrażniona skóra, z łojotokiem lub skóra przesuszona i łupież.

Jeśli objaw występuje, zaznacz "TAK", jeśli nie występuje – zaznacz "NIE".

Po zaznaczeniu na skali danych dotyczących drapania oraz objawów dotyczących świądu, otrzymasz informację zwrotną. Dowiesz się, czy swędzenie jest dla psa uciążliwe, a także czy wizyta u lekarza jest niezbędna. Jeśli tak, z kontrolą nie należy czekać. Im szybsza konsultacja z lekarzem weterynarii, tym wcześniej Twój pupil otrzyma pomoc.

ŚWIĄD U PSA – LEPIEJ GO NIE IGNOROWAĆ

W sporadycznym drapaniu się czworonoga nie ma nic niepokojącego, to normalna psia czynność. Jednak nigdy nie wolno ignorować sytuacji, w której pupil uporczywie się drapie. To oznaka, że świąd sprawia mu dyskomfort, a nawet ból. Rozdrapana, swędząca rana jest podatna na różnego rodzaju zakażenia i zabrudzenia. Ponadto należy szybko ocenić, jaka jest tego przyczyna. Świąd może świadczyć zarówno o bakteryjnej infekcji skóry, alergii (kontaktowej lub pokarmowej) jak i o obecności pasożytów.

Diagnostyki dokonuje lekarz weterynarii podczas badania psa w gabinecie weterynaryjnym. Badanie polega na obejrzeniu stanu skóry. Ważny też jest wywiad z właścicielem na temat zachowania zwierzęcia. Niekiedy do postawienia pełnej diagnozy niezbędne jest wykonanie badań, np. krwi. Kluczową kwestią jest też szybkie podanie leków przeciwświądowych, co przyniesie Twojemu psu natychmiastową ulgę.

„STOP DRAPANIU”

Alergie oraz infekcje skórne są coraz bardziej powszechne i dotykają wiele zwierząt. Ponad połowa pacjentów w gabinetach weterynaryjnych to psy cierpiące z powodu świądu. Niestety wielu opiekunów nadal nie potrafi szybko i trafnie rozpoznać objawów wskazujących na poważniejsze schorzenia.

Aby uświadomić właścicielom, jak poważnym problemem dla zdrowia ich psa może być świąd i uporczywe drapanie, zorganizowano akcję społeczną pod hasłem „Stop drapaniu”. Jej organizatorem jest firma Zoetis. Akcja trwa od 2016 roku, a obecnie trwa już szósta edycja! Pozwala ona na dotarcie do zasobów wiedzy z dziedziny chorób skóry.