Jak dbać o psa? O czym powinien pamiętać każdy/a opiekun/ka?
15.08.2022
Psu nie wystarczy zapewnić podstawowych potrzeb, jak: spacery, jedzenie i sen. Wymaga też co najmniej rozwoju emocjonalnego i socjalizacji z innymi psami.
Decydując się na przyjęcie psa pod swój dach, należy liczyć się z obowiązkami. Część z nich jest oczywista, ale o kilku warto przypomnieć.
Każdy pies potrzebuje też podstawowej pielęgnacji: czesania, przycinania pazurów, zapewnienia odpowiednio zbilansowanej diety i odpowiedniej ilości ruchu. Dbanie o pupila objawia się również odrobaczaniem, zabezpieczaniem go przed pchłami i kleszczami oraz uczęszczaniem na regularne wizyty do lekarza weterynarii.
Strzyżenie i okresowe (ale nie za częste) kąpiele są równie ważne. Do długiej sierści szybko przyczepia się brud i kurz, a skołtuniona staje się siedliskiem pasożytów. Może to doprowadzić do problemów skórnych.
Pamiętaj, psów z gęstym podszerstkiem nie powinno się strzyc. Zadbaj o ich sierść, czesząc i trymując ją regularnie (trymowanie to usuwanie martwego podszerstka, czyli miękkiej, puchatej wewnętrznej warstwy sierści).
ZDROWA DIETA
Zapewnienie psu karmy wysokiej jakości pozwoli mu cieszyć się dobrym zdrowiem i energią. Wiele chorób bierze się właśnie z nieodpowiedniego odżywiania. Nie chodzi tylko o niepoprawnie dobraną karmę i przekąski, ale także o nieodpowiednią ilość pokarmu podawaną w ciągu dnia. Niewłaściwe karmienie może doprowadzić do chorób kostno-stawowych, alergii pokarmowych, otyłości, wzdęć, biegunek i innych problemów trawiennych.
ODROBACZANIE I ZABEZPIECZANIE PRZD KLESZCZAMI
Niestety, jedynym ratunkiem przed kleszczami jest stosowanie odpowiednich środków zabezpieczających, takich jak krople, tabletki czy obroże o działaniu biobójczym. Jeśli nie masz pewności, co będzie najlepsze dla Twojego psa, skonsultuj się ze specjalistą. Dobierze on środek w zależności od rasy, wielkości oraz miejsca przebywania psa (na dworze lub w domu).
Nie zapominaj o tych środkach prewencyjnych. Kleszcze przenoszą wiele groźnych chorób!
Psa należy również regularnie odrobaczać. Ma to charakter profilaktyczny i leczniczy w przypadku stwierdzonej obecności pasożytów w kale. Lekarze weterynarii zalecają odrobaczanie kilka razy do roku.
SPACER I ZABAWY
Wszystkie psy uwielbiają spacery i zabawy z właścicielem i innymi czworonogami. Nie traktuj spaceru wyłącznie jako czasu na załatwienie się psa. Ruch jest zdrowy i potrzebny zwierzakowi do właściwego funkcjonowania organizmu. Pozwala mu odreagować stres i powęszyć w terenie. Stymuluje się tym samym jego rozwój umysłowy.
REGULARNE WIZYTY U LEKARZA WETERYNARII
Warto od czasu do czasu wybrać się do lekarza weterynarii na wizytę kontrolną. Podczas wizyty lekarz sprawdzi stan zdrowia psa oraz obejrzy skórę pod kątem pasożytów i alergii. Sprawdzi higienę uzębienia i skontroluje ilość kamienia nazębnego. Sprawdzi też, czy pies nie ma zapalenia uszu. Dokona również ogólnej oceny stanu zdrowia pupila, jego wagi i kondycji. Jednym słowem, może zwrócić uwagę na objawy, które opiekunom mogą umknąć.
OBSERWACJA
Twoją uwagę powinna zwrócić każda zmiana zachowania pupila. Nietypowe objawy należy zawsze konsultować z lekarzem. Wcześnie zdiagnozowaną chorobę łatwiej jest wyleczyć.
Aby podnieść świadomość właścicieli i opiekunów, organizowanych jest wiele akcji społecznych, w tym organizowana już od 2016 roku akcja pod hasłem „Stop drapaniu”. Organizatorem tej akcji jest działająca w dziedzinie ochrony zdrowia zwierząt firma Zoetis.