Jak często kąpać psa? Czy regularne kąpiele mu nie zaszkodzą?

15.08.2022

Niektóre czworonogi uwielbiają kąpiele. Inne wręcz przeciwnie – zrobią wszystko, żeby nie wejść do łazienki. Niezależnie od tego, jakim wyzwaniem jest kąpiel, należy ona do niezbędnych zabiegów pielęgnacyjnych.

Zastanawiasz się:

  • Jak często należy kąpać psa?
  • Kiedy unikać kąpieli?
  • Jakich kosmetyków używać?

Tu znajdziesz odpowiedzi na wszystkie te pytania.

JAK CZĘSTO KĄPAĆ PSA?

Nie ma z góry ustalonego okresu, w jakim należy umyć psa. Jest to zależne od rasy, aktywności, głównego miejsca pobytu psa (dwór czy mieszkanie), a także długości i rodzaju sierści. Może to być kilka dni, tygodni, a nawet miesięcy.

Kąpiel staje się niezbędna, kiedy pies ma brudną, pozlepianą sierść lub nieprzyjemnie pachnie po wytarzaniu się np. w oborniku. Gdy kąpiel staje się koniecznością, kwestią drugorzędną jest, kiedy ostatnio był myty.

Najważniejszą korzyścią kąpieli jest możliwość zauważenia problemów skórnych i sprawdzenie, czy zwierzę nie ma pasożytów (pcheł i kleszczy). Jeśli pies śpi w łóżku razem z właścicielem, ważne jest zachowanie zwierzaka w ogólnej czystości.

Praktyka podpowiada, że większość psów wystarczy kąpać średnio co 3-6 miesięcy i raczej nie należy przekraczać tego limitu (chyba że sierść tego wymaga, jak np. u Yorków).
Przyjmuje się, że rasy o długiej i miękkiej sierści, przebywające głównie w domu, można kąpać nawet raz w tygodniu. Brud przyczepia się do nich łatwiej niż do tych z krótką i gładką sierścią. Psy mieszkające na zewnątrz, zwłaszcza te posiadające sierść z podszerstkiem, wystarczy wykąpać raz na kwartał lub pół roku. To zapewni im wystarczającą higienę.

Psów nie należy kąpać zbyt często, żeby nie pozbawiać ich naturalnych olei. Tworzą one dodatkową barierę ochronną na skórze. Należy jednak okresowo oczyszczać skórę. Brudna lub przetłuszczona jest bardziej podatna na infekcje.

KĄPIEL PSA W DOMU. JAK SIĘ DO TEGO PRZYGOTOWAĆ?

Przed kąpielą dobrze jest zwierzaka wyczesać. Ma to kilka zalet. Przede wszystkim: w odpływie wanny znajdzie się mniej sierści, a wyczesanie martwego naskórka ułatwi szamponowi przedostanie się w głąb sierści.

W kolejnym kroku można przygotować wannę, umieszczając na jej dnie matę antypoślizgową. Pies powinien czuć się na niej stabilnie. Zabezpieczy to zwierzaka przed kontuzją, a wannę przed porysowaniem.

Podczas mycia zwracaj uwagę, żeby nie wlać wody do uszu pupila. Może to przyczynić się do infekcji.

Nigdy nie wylewaj szamponu bezpośrednio na skórę pupila. Rozcieńcz go najpierw z wodą. Następnie aplikuj go na całą powierzchnię ciała i spień. Sierść powinna być wymyta szamponem dwa razy. Pierwsza aplikacja zmywa brud, a dopiero kolejna pielęgnuje skórę i sierść.

Aby kąpiel była dla psa przyjemna, temperatura wody powinna powinna być zbliżona do temperatury jego ciała (37–39°C).

Dokładne spłukanie jest niezwykle istotne. Resztki szamponu lub odżywki mogą wywołać alergię skórną, sklejenie/matowienie sierści, podrażnienie, a w efekcie świąd. Na koniec osuszasz psa ręcznikiem i nie zapomnij o nagrodzie.

KIEDY KĄPIEL NIE JEST WSKAZANA?

Ze względów zdrowotnych kąpanie psa nie jest zalecane, kiedy jest zimno. Jeśli jest to już konieczne, najlepiej zrobić to wieczorem, po ostatnim spacerze. Przez noc sierść powinna dokładnie się dosuszyć. Zapobiegnie to ewentualnym przeziębieniom.

Nie powinno się kąpać szczeniąt. Na pierwszą kąpiel warto zaczekać, kiedy będą już miały komplet szczepień

JAKI SZAMPON I KOSMETYKI WYBRAĆ?

Asortyment w tym zakresie jest niezwykle bogaty. Do wyboru są szampony przeznaczone do sierści długiej (ze składnikiem ułatwiającym rozczesywanie), do sierści białej (wybielające), owadobójcze (na pchły), a nawet hipoalergiczne.

Podczas wyboru szamponu należy zwracać uwagę na skład i wykluczyć środki przeznaczone dla ludzi. Mają one inne pH i mogą źle wpłynąć na stan skóry zwierzęcia. Najbezpieczniej jest poradzić się w tej kwestii lekarza weterynarii lub wykonać próbę uczuleniową. Szczególnie ostrożnie wybieraj szampony dla ras ze skłonnością do alergii kontaktowych.

W przypadku gdy po kąpieli pies zaczyna się drapać, szybko skontaktuj się z lekarzem weterynarii!

CO ZROBIĆ, GDY PIES SIĘ DRAPIE?

Uporczywe drapanie jest objawem, z którym należy udać się do lekarza weterynarii. Badania pozwolą ocenić, jaka jest przyczyna świądu, a psu zostaną podane odpowiednie leki.

Każda wizyta to również okazja do oceny ogólnego stanu zdrowia i kondycji pupila. Nie rezygnuj z regularnych wizyt. Nawet ze sporą wiedzą nie zawsze będziesz w stanie wyłapać symptomy wszystkich schorzeń czy alergii.

Obecnie alergie oraz towarzyszące im infekcje skórne stanowią ponad połowę wszystkich wizyt w gabinetach weterynaryjnych. Osoby niepotrafiące samodzielnie ocenić zauważonych u psa objawów mogą skorzystać z testu dostępnego na stronie stopdrapaniu.pl. Pozwala on w kilku krokach przeanalizować występujące u psa drapanie oraz inne objawy. Podpowiada też, czy należy się udać na wizytę do gabinetu weterynaryjnego.