Jak chronić łapy psów? Sprawdzone metody na każdą porę roku.

15.08.2022

Łapy psów są mało odporne i nie radzą sobie w starciu z gorącą nawierzchnią latem i solą zimą. Jak zatem o nie dbać?

Pielęgnacja łap u psów polega na:

  • systematycznym przycinaniu pazurów;
  • zimowym i letnim zabezpieczeniu skóry opuszków;
  • myciu łap po spacerze.

Podobnie jak o kąpaniu, należy pamiętać o regularnym przycinaniu pazurów. Nie wykonuje się tego tylko przez względy estetyczne ale też zdrowotne. Przerośnięte pazury nie pozwalają psu komfortowo się poruszać. W takim przypadku może dochodzić do pęknięć pazura, a nawet ich złamania czy zerwania. Jest to bardzo bolesne dla zwierzaka.

Długotrwałe poruszanie się psa z przerośniętymi pazurami doprowadza do kulawizny lub zwyrodnień. Zwierzę będzie w nienaturalny sposób układać łapę, żeby zrekompensować sobie dyskomfort i uniknąć bólu.

Łapy psów wymagają najwięcej troski zimą. Sól ma charakter żrący. Pozostając przez dłuższy czas w kontakcie ze skórą, może ją podrażniać, a nawet powodować rany. Spękane poduszki powodują ból i uniemożliwią psu dalsze spacery. Na szczęście, przed spacerem wystarczy obficie wysmarować je wazeliną. Można też skorzystać ze specjalnych maści dostępnych na rynku.

Niektórzy sięgają po specjalne obuwie ochronne. Jednak to rozwiązanie nie jest najlepsze. Pies używa pazurów do stabilizacji na śliskiej powierzchni. W butach traci więc stabilność.

Jeśli posiadasz kudłatego psa, wytnij nadmiar sierści spomiędzy opuszków palców. Kryształki lodu i śnieżne kołtuny w takim delikatnym miejscu mogą doprowadzić do urazów. Jeśli boisz się wykonać cięcia samodzielnie, skorzystaj z pomocy groomera. Po spacerach (zwłaszcza w trakcie zimy) powinno się wymyć łapy w ciepłej wodzie przy użyciu delikatnego szamponu. Po kąpieli należy je dokładnie osuszyć.

Mycie łap powinno stać się nawykiem. Jest to bardzo ważna czynność higieniczna chroniąca psa przed infekcjami, m.in. pasożytniczymi. Jak to możliwe? Do zarażenia się np. tasiemcem bąblowcowatym dochodzi podczas lizania łap, w chwili wylizania z nich ziemi. Tasiemce mogą składać w niej jaja.

Mycie łap usuwa także zanieczyszczenia. Pies wówczas mniej je liże, przez co ryzyko podrażnienia skóry między opuszkami jest mniejsze.
Latem najgroźniejsza dla poduszek łap jest temperatura podłoża. Asfalt i beton bardzo mocno nagrzewają się w upalne dni. Może łatwo dojść do poparzeń. W tym czasie warto zejść na trawę, unikać spacerów w pełnym słońcu oraz zaopatrzyć się w wodę dla psa.

DLACZEGO PIES LIŻE SWOJE ŁAPY?

Co w sytuacjach, kiedy dba się o łapy psa należycie, a on nadal uporczywie je liże? Jeśli zauważysz taką sytuację, koniecznie skonsultuj się z lekarzem weterynarii. Może to świadczyć o alergii, zakażeniu bakteryjnym, grzybiczym, a nawet o chorobie autoimmunologicznej.

Lekarz, na podstawie wywiadu i przeprowadzonej diagnostyki, ustali dokładną przyczynę i zaplanuje leczenie. Jeśli to konieczne, poda również leki przeciwświądowe.
Jeśli interesuje Cię ta tematyka i chesz samodzielnie ocenić, czy pies cierpi z powodu świądu, przeczytaj inne artykuły.