Dlaczego warto regularnie odwiedzać lekarza weterynarii ze swoim pupilem ?

10.08.2022

Opiekun to zgodnie ze Słownikiem języka polskiego PWN "ten, kto się kimś lub czymś opiekuje". Dbanie o czworonożnych przyjaciół jest głównym zadaniem ich właścicieli. Dotyczy to zapewnienia im karmy, wody oraz regularnych wizyt u lekarza weterynarii. Dlaczego to takie ważne nie tylko podczas choroby?

Wizyta mająca miejsce jedynie wtedy, gdy ze zwierzakiem dziseje się coś niepokojącego jest niewystarczająca. Jak głosił Hipokrates: „Lepiej zapobiegać, niż leczyć’’. Zdecydowanie miał rację. Regularna kontrola stanu zdrowia pupila przynosi same korzyści. Poza zbadaniem kondycji, stanu fizycznego i formy Twojego pupila lekarz sprawdzi również wagę, stan skóry, uzębienia, a być może dostrzeże coś jeszcze. Regularne wizyty pozwolą zainterweniować, zanim z drobnego problemu zdrowotnego rozwinie się choroba.

Dodatkowo podczas takiej wizyty opiekun może otrzymać profilaktyczny plan zdrowotny pupila obejmujący od 6 do 12 miesięcy. W takim planie mogą znaleźć się podstawowe zabiegi (szczepienia czy odrobaczanie), jak również dopasowane do wieku i stanu zdrowia zwierzęcia (np. opieka prewencyjna, plan żywienia i aktywności fizycznej).

WCZESNE WYKRYCIE CHOROBY

Wizyta w gabinecie nie musi się kojarzyć z leczeniem. Powinna ona służyć raczej do wczesnego wykrycia chorób. W początkowym stadium choroby szanse na wyleczenie są zawsze największe. Koszty – wręcz przeciwnie – są niższe, kiedy pacjent szybko odzywskuje zdrowie.

CHOROBY CYWILIZACYJNE

Szybki rozwój cywilizacji ma swoje konsekwencje również dla zwierząt. Te mieszkające w miastach cierpią z powodu zanieczyszczenia powietrza, hałasu czy niewielkiej ilości ruchu. To z kolei może powodować u nich otyłość, choroby krążenia, układu oddechowego, alergie, a nawet nowotwory. Mając to na uwadze, świadomie i konsekwentnie należy obserwować stan zdrowia swojego pupila. Dobrze jest robić to zarówno samodzielnie, jak i przy udziale lekarzy specjalistów. To gwarancja długiego i komfortowego życia Twojego pupila.