Dlaczego Twój pies się drapie?

15.08.2022

Dr n.wet. Dorota Pomorska w programie Dzień Dobry TVN udzieliła odpowiedzi na wiele nurtujących pytań. Omówione zostały rasy najczęściej doznające problemów skórnych oraz metody, które można wykorzystać, żeby pomóc pupilowi.

Pytanie: Dlaczego pies się drapie?
Odpowiedź: Każdy pies się drapie i jest to całkiem normalne zachowanie. Powinniśmy zwrócić uwagę gdy pies robi to zbyt często. Powracające drapanie skóry może wskazywać na coraz częściej diagnozowane u psów alergie. Myślę, że to jest już epidemia. Oczywiście, każda choroba skóry może wywołać drapanie czy swędzenie, ale psów alergicznych jest coraz więcej.
Dodatkowo, częstym błędem popełnianym przez właścicieli chorego psa jest zmiana karmy. Właściciele widząc niepokojące objawy, myślą, że zmiana karmy pomoże rozwiązać problem. To nic nie daje. Psy, tak samo jak ludzie, najczęściej są uczulone na alergeny środowiskowe lub roztocza kurzu domowego. To wymaga leczenia.

P: Alergia u psa - jak ją rozpoznać?
O: By wybrać optymalną kurację dla naszego podopiecznego niezbędne jest wykonanie testów śródskórnych. Jak wygląda od strony technicznej taki zabieg? W pierwszej kolejności z niewielkiego fragmentu skóry usuwa się sierść. Następnie cieniutką igłą wprowadza się alergen i obserwuje się, na jakie alergeny zwierzak jest uczulony.

P: Jak leczy się alergię u psów?
O: W przeszłości często leczono alergie przy użyciu leków zawierających sterydy, co wywoływało wiele skutków ubocznych. Obecnie podawane są nowoczesne, dużo bezpieczniejsze leki. Lekarze weterynarii stosują, jako jeden z wariantów terapii, przeciwciała monoklonalne, które są podawane w formie zastrzyków np. raz na cztery tygodnie. Niektóre psy w kontynuacji leczenia muszą przyjmować tabletki blokujące kinazy janusowe, które również są bezpieczne. Właściciel musi sobie zdawać sprawę, że pies z alergią wymaga stałego leczenia i leki muszą być podawane przez cały czas. W przeciwnym razie problem będzie powracał.

W rozmowach na czacie pojawiły się pytania, co zrobić, gdy psy różnych ras (owczarek niemiecki, pirenejski pies pasterski, Yorkshire Terrier, pekińczyk, terier myśliwski, beagle, buldog francuski, pinczer miniaturowy, Cotton, West Highland Terrier, shih tzu, chihuahua): wygryzają sierść, liżą łapy czy tarzają się zbyt często.
Różne rasy mają różne problemy i charakterystyczne objawy. Rekomendacja Dr n. wet. Dorota Pomorska jest najczęściej taka sama: należy koniecznie wybrać się na wizytę do lekarza weterynarii, aby osobiście ocenił psa i dobrał właściwe leczenie.
Nie zabrakło też trudniejszych pytań od widzów, na które Dr n. wet. Dorota Pomorska również udzieliła odpowiedzi:

P: Co roku, w lato, robi się mojemu psu na nosie rana, która nie chce się goić. A ten nie pozwala sobie nałożyć żadnej maści ani leku. Jak jej zapobiec?
O: W lecie można chronić nos filtrem przeciwsłonecznym przeznaczonym dla psów. Ale może to też być choroba immunologiczna, dlatego najlepiej skonsultować się z lekarzem weterynarii. Dokładnie obejrzy psa i przeprowadzi niezbędne badania, żeby postawić precyzyjną diagnozę.

P: Mój York szoruje się ciągle łapką po oczach. Miał z tego powodu nawet strupki. Weterynarz podał syrop na alergię i zastrzyk. Po tym czasie, czyli 2 miesiące, podrażnień niby nie ma, ale ciągle się drapie. Dostałam zalecenie, żeby ograniczyć kurczaka i tyle. Czy to coś więcej niż alergia?
O: Należy rozpoznać, które alergeny uczulają Pani Yorka. Można spróbować specjalnej diety eliminacyjnej, tylko musi mieć ona nowe źródło białka. Można wykonać testy alergiczne na alergeny środowiskowe. Jeżeli są zmiany w okolicach oczu, proszę również o kontakt z lekarzem weterynarii, który specjalizucje się w chorobach oczu .

P: Kot bardzo często się drapie i ciągle się myje. Co więcej - potrząsa łebkiem, a ostatnio zauważyłam strupka nad okiem. Martwię się, że to może być alergia. Nie lubi mokrej karmy, więc je głównie suchą, z którą mam problem, żeby wybrać odpowiednią. Można jakoś sprawdzić, czy konkretny składnik karmy go uczula?
O: Nadmierne wylizywanie u kotów może być z różnych przyczyn – nie tylko alergii. Mogą to być zaburzenia zachowania. Może go denerwować, jeśli właściciele z nim w domu cały czas i wywołuje to u niego kompulsywne wręcz lizanie. Tak, kurczak może uczulać kota, ale żeby to sprawdzić, należy zastosować dietę eliminacyjną. Najlepszą zaleci lekarz weterynarii zajmujący się Twoim kotem.

P: Mam pekińczyka. Często się drapie i gryzie przednie łapki. Wygryzła sobie sporą ranę obok ogonka, więc udaliśmy się do weterynarza. Odstawiliśmy kurczaka i sprawdzamy... Poprawa niby jest, ale czasem jeszcze wygryza sierść. Kąpiemy ją hipoalergicznym szamponem dla psów. Jak często to robić? Przy okazji, czy pekińczyka można strzyc maszynką?
O: Proszę dalej stosować zaleconą dietę. Kiedy swędzenie będzie jeszcze nawracać, trzeba będzie zastosować jeszcze leki przeciwalergiczne. Groomer dobierze odpowiednią metodę strzyżenia psa.

P: Suczka, którą wzięliśmy ze schroniska, była bardzo zapchlona. Wydrapywała sobie sierść, robiąc rany na skórze. Podawano jej antybiotyk i zastrzyki antyświądowe, niestety bezskutecznie. Od miesiąca ma nową karmę z łososiem. Ale wciąż się drapie, chociaż nie robi sobie już ran. Lekarz nie ma już pomysłu, co może być przyczyną świądu i suchości skóry.
O: To sucha skóra powoduje swędzenie, szczególnie u alergików. Dobierzcie szampon, który silnie nawilży jej skórę.

P: Zauważyłam, że nasza suczka często się drapie, a na spacerze kładzie się i tarza w trawie. To  alergia na karmę?
O: Na wiosnę najczęściej uaktywniają się alergie na alergeny środowiskowe. Może być uczulona na pylące drzewa i pyłki traw.

P: Mój beagle wygryza łapy po dłuższym spacerze. Wtedy też pojawiają się “zwisające polipy”, które się wchłaniają po jakimś czasie. Dochodzi też opuchnięta poduszka łapy. Antybiotyk podany psu pomógł na tydzień. Pies był badany, ale nie stwierdzono żadnego ciała obcego. Karmę ma ciąglę tę samą, nie zmienialiśmy jej. Co to może być?
O: Być może to są torbiele między palcami. Przyczyną może być masa ciała i wytwrzany przez nią duży nacisk na skórę między palcami. W miejscach pękających mieszek włosowych tworzą się właśnie torbiele. W tej przypadłości trzeba zastosować stałe leczenie lekami immunosupresyjnymi.

P: Buldog francuski agresywnie się liże, wręcz wgryza się w łapy aż do krwi. Smaruję mu łapki maścią z antybiotykiem i myję płynem przeciwgrzybiczym służącym. Na noc zawijamy te łapki bandażem. Weterynarz mówi, że ewentualnie można podleczyć sterydami. Ale to zastrzyki, których się panicznie boi. Weterynarz powiedział, że ogólnie psy tak robią i nie ma na to rady. To wszystko jest chwilowe. Ciągle musimy go pilnować, co jest bardzo męczące, a on i tak ma ranki.
O: To typowe objawy atopowego zapalenia skóry. Niestety, to choroba przewlekła i wymaga leczenia przez całe życie. Najlepiej skonsultować się z lekarzem weterynarii, specjalizującym się w dermatologii i alergologii.

P: Od 3 lat nasza suczka ma problemy skórne. Przez rok kupowaliśmy Vet Life hipoalergiczną. Bez żadnej poprawy. Potem kupowaliśmy karmy specjalistyczne – to samo. Nie mam pomysłu już, jaką karmę jej dawać.
O: Prawdopodobnie to nie alergia pokarmowa tylko inna choroba skóry. Dokładną diagnoże psotawi lekarz weterynarii po zabadaniu psa.

P: Mój pies drapie się, szczególnie w nocy. Dostaje zastrzyki witaminowe i tabletki przeciwkleszczowe. Pcheł nie ma, a cały dzień spędza na podwórku. W nocy śpi w swoim legowisku. Nie używamy do prania środków chemicznych.
O: Prawdopodobnie to uczulenie na roztocza kurzu, a te są niestety wszechobecne.

P: Od dłuższego czasu mój pinczer miniaturowy drapie się po głowie i nie pozwala powstałej ranie się zaleczyć. Skóra pieska była badana w laboratorium, ale nic nie wyszło. Proszę o pomoc.
O: Skoro badania nic nie wykazały, najlepiej skonsultować się z lekarzem specjalizującym się w dermatologii. Może potrzebuje jeszcze badania wycinka skóry.

P: Pies się drapie i liże łapy. Miał stwierdzoną alergię, ale w zasadzei, to nie wiadomo na co. Stosowaliśmy specjalistyczne karm ale bez efektu. W końcu miał podawany steryd, z którego zrezygnowaliśmy. Obecnie jest na karmie składającej się z jagnięciny i jabłka. Otrzymuje lek apoquel. Niby nie drapie się, ale ciągle liże łapy. Zdarza się nawet, że je wygryzai lekko mu puchną. Po płynie lub ściereczkach z clorexydem polepsza się. Czy wygryza łapki ze stresu? Często to robi przy swojej zabawce, czym wymusza zabawę. Da się coś z tym zrobić? Można zastosować kołnierz, przynajmniej raz na jakiś czas?
O: Prawdopodobnie potrzebuje jeszcze miejscowego leczenia łap. Z kolei wygryzanie to typowy objaw alergii. Najlepiej skonsultować się z lekarzem weterynarii.

P: Dzień dobry. Mój buldog francuski od paru lat wylizuje łapki między palcami. Drapie też boczki. Wszystkiego już próbowaliśmy. Karma oczywiście też jest specjalna. Nie mam pomysłu, jak mogę mu pomóc. Leki i sterydy pomagają tylko na chwilę.
O: To typowe objawy atopowego zapalenia skóry. Leczenie sterydami przez dłuższy czas jest niebezpieczne. Proszę zapytać o terapię inhibitorami JAK lub przeciwciałami monoklonalnymi. Obie są dużo bezpieczniejsze

P: Czy jest dostępna inna metoda kuracji niż sterydy?
O: Oczywiście, przeciwciała monoklonalne i inhibitory JAK to bezpieczne i skuteczne metody dla kuracji steroidowych.

P: Moj pies ma bardzo czerwone łapki i nie da sobie ich dotknąć. Bywa, że się chowa się i ucieka. Wtedy je sobie gryzie. Używaliśmy szamponu Adaxio, co pomagało chociaż na chwilę. Teraz nie można go niestety dostać. Jest ciągle na diecie i uważamy, żeby mu nic nie dawać. Karmę ma specjalną. Nie dajemy mu kurczaka ani innych produktów, które zwykle uczulają psy. Nie mam pomysłu, jak mu pomóc. Chcielibyśmy, żeby nie gryzł łapek, a zaczyna się najgorszy okres w roku.
O: W Polsce znajdą Państwo odpowiedniki szamponu, które zawierają mikonazol i chlorheksydynę. Można go zakupić u lekarzy weterynarii. Opisane objawy wskazują na atopowe zapalenie skóry

P: Moja suczka drapie się od roku. Oczywiście byliśmy u weterynarza. Diagnoza to grzyb, na który dostała tabletki. Trochę przeszło ale ciągle się drapie. Na drugiej wizycie dostała tabletki Trioxal, , ustąpiło, ale boję się, że nie na długo. Skóra jej się łuszczy, jakby przynajmniej miała łupież. Kąpię ją w szamponie z chlorheksydyną i ketokonazolem, który ma pomóc. To alergia?
O: Proszę skontaktować się z lekarzem weterynarii w celu dobrania odpowiednich leków. To prawdopodobnie atopowe zapalenie skóry.

P: Pies - Cotton. Drapie się ciągle w okolicach szyi mimo pielęgnacji.
O: Warto sprawdzić, czy składniki obroży go nie uczulają. Zapalenie uszu może skutkować swędzeniem głowy, więc trzeba sprawdzić ich stan.

P: Moja shih tzu po jedzeniu trze pyszczkiem o dywan. Ma też rdzawe zacieki na pyszczku i łapkach. Często je liże.  To nie są raczej alergie pokarmowe. Jej karma nie ma ani zbóż, ani drobiu. Czy to jakaś grzybica? Czy da się to leczyć jakimiś suplementami czy muszą to być antybiotyki?
O: To wygląda na alergię na alergeny środowiskowe. W celu ustalenia dokładnych przyczyn, proszę się skontaktować z lekarzem weterynarii.

P: Proszę o pomoc. Mój 8-letni kocur od kilku miesięcy skubie sierść z grzbietu. Pojawiło się to, kiedy przygarnęłam innego, bezdomnego. Ten przygarnięty po wyleczeniu pojechał do mojej córki w innym mieście i teraz widują się okazjonalnie. Mój kocur jest wykastrowany. Wychodzący co prawda, ale regularnie go odrobaczam, dostaje też coś na pchły i kleszcze. Karmię go czasem suchą, czasem morką karmą.
O: Takie zachowania mogą być u kotów na podłożu behawioralnym. Myślę, że odpowiedni behawiorysta rozwiąże Pani problem.

P: Mój kot wydrapuje sobie rany. Skonsultowałam to z weterynarzem. Zalecił różne preparaty do natłuszczania ale nie pomogły. Nie wiem, co robić. Może to alergia na jakiś składnik karmy? Podaję jej tylko karmy bez zbóż, wysokomięsne i do tego olej z łososia z witaminami. Są jakieś testy, które by to stwierdziły? Łapki i oczy są ok. Strupki około 2 cm są głównie na grzbiecie i czasem na wewnętrznej stronie “uda”. Stresów za bardzo nie ma , bo praktycznie zawsze ktoś z nią jest. Macie może jakiś pomysł?
O: Należy zastosować dobrą profilaktykę przeciwpasożytniczą, oraz dietę eliminacyjną, którą dobierze lekarz weterynarii.