Dermatologia weterynaryjna. Na czym polega innowacyjna terapia objawów alergii u psów?

10.08.2022

Kiedy zauważysz, że Twój zwierzak nagminnie i uporczywie się drapie, ociera się o meble, ma ubytki w sierści lub jego zachowanie się zmienia - udaj się z nim do lekarza weterynarii. Reakcje te mogą być objawem alergii. Na szczęście lekarze weterynarii mają do wyboru kilka metod leczenia alergii.

CHOROBY SKÓRY U PSÓW NIE SĄ RZADKOŚCIĄ. DLACZEGO?

Czynników wywołujących alergie jest bardzo dużo. Do alergicznego zapalenia skóry może dojść np. w wyniku pogryzienia przez pchły. Psy mogą też cierpieć na alergię pokarmową. Reakcja alergicznaw postaci świądu, wysypki, zaczerwienienia lub wymiotów może wystąpić już w kilka godzin po zjedzeniu pokarmu z czynnikami alergicznymi.

Innym rodzajem alergii jest alergia skórna, inaczej nazywana kontaktową. Zalicza się do niej: podrażnienie, wysypkę i świąd.
Najczęstszymi przyczynami alergii skórnych są: preparaty przeciwinsektowe, szampony, psie kosmetyki, a także trawy, roztocza itp.

JAK LECZYĆ ALERGIE?

Alergii nie da się leczyć samodzielnie. Niezbędna jest wizyta w gabinecie weterynaryjnym i właściwa diagnostyka wykluczająca choroby objawiające się świądem.
Następnie należy podać leki przeciwświądowe według zaleceń lekarza. W przypadku alergii przewlekłych – wdrożenie odpowiedniej terapii.

STERYDY

Sterydy to leki działające przeciwświądowo i przeciwzapalnie. W ostatnich były latach dość popularne w leczeniu alergii, z uwagi na ich skuteczność. Jednak należy pamiętać, że ich długotrwałe stosowanie wpływa negatywnie na pracę trzustki, wątroby oraz nadnerczy. Sterydy mogą wywoływać poważne skutki uboczne – z zanikiem mięśni włącznie. Podobnie jak antybiotyki czy leki przeciwgrzybicze, mogą być podawane iniekcyjnie lub w postaci maści i kremów. Należy wówczas pilnować, aby zwierzak nie zlizał preparatu.

JAK LECZYĆ ALERGIE? NOWOCZESNE METODY WALKI Z ALERGIĄ

IMMUNOTERAPIA ALERGENEM

Lekarze weterynarii coraz częściej sięgają po innowacyjne terapie. Wśród nich znajduje się immunoterapia alergenem, inaczej odczulanie. Stosowana jest do leczenia psów z atopią po wykonaniu testów na alergeny środowiskowe. Polega na podawaniu psu małych dawek alergenu w formie zastrzyków raz na kilka dni. Dzięki temu organizm przestaje reagować na alergen. Skuteczność tej terapii waha się między 50% a 70%.

Najlepsze rezultaty tej metody obserwuje się u psów młodych, uczulonych na maksymalnie 3 alergeny. Jest ona jednak czasochłonna. Zastrzyki należy podawać przez min. 6 miesięcy.

TERAPIA Z ZASTOSOWANIEM PRZECIWCIAŁ MONOKLONALNYCH

Obecnie najbardziej innowacyjną terapią wykorzystywaną do leczenia atopowego zapalenia skóry (AZS) jest terapia z zastosowaniem przeciwciał monoklonalnych. Leczenie opiera się na iniekcjach. Kopiują one naturalną reakcję odpornościową przeciw antygenom oraz blokują przesyłanie sygnałów świądowych do mózgu. Organizm więc przestaje reagować świądem na kontakt z alergenem.

Jest to terapia o wiele bezpieczniejsza w porównaniu ze sterydami. To wygodna metoda dla psich pacjentów i ich. Wystarczy od kilku do kilkunastu zastrzyków w ciągu roku. Można ją stosować u psów w każdym wieku i niezależnie od ich stanu zdrowia. Należy pamiętać, że nie zadziała jednak na alergię pokarmową. Przeciwciała monoklonalne nie wpływają na reakcje organizmu w gwałtowny sposób, dlatego przy bardzo nasilonych zmianach skórnych należy wspomóc działanie terapii dodatkowym środkiem przeciwświądowym.

JAK ZADBAĆ O SKÓRĘ SWOJEGO PSA?

Wielu opiekunów wciąż bagatelizuje pierwsze objawy alergii u swojego pupila. Tymczasem pies, drapiąc się, sygnalizuje, że odczuwa śwędzenie, pieczenie i ból.
W celu podniesienia świadomości właścicieli o alergiach, tworzone są akcje społeczne, takie jak „Stop drapaniu”. Powstała ona przy udziale firmy Zoetis, działającej na rzecz ochrony zdrowia zwierząt.

Na stronach akcji znajdziesz odpowiedzi na pytania:
•    Jakie alergie występują u psów?
•    Jak przebiega leczenie alergii?
•    Kiedy udać się do lekarza weterynarii?
•    Jak dbać o skórę pupila?
... i wiele innych przydatnych porad!