AZS i alergie pokarmowe - częste choroby psów. Jak z nimi walczyć?

15.08.2022

Czynniki genetyczne i zanieczyszczenie środowiska mają znaczący wpływ na coraz częstsze występowanie alergii u psów. Przyczynia się do tego także uboga dieta i zła jakość powietrza.

W gabinetach weterynaryjnych przybywa psich pacjentów z objawami alergii pokarmowych i AZS. Przyczyny tej drugiej choroby również mają podłoże alergiczne. Dlatego jeśli zauważysz wzmożone drapanie się u Twojego psa, nie czekaj! Skonsultuj się ze specjalistą.
*Atopowe Zapalenie Skóry

ATOPOWE ZAPALENIE SKÓRY U PSA – OBJAWY I DIAGNOZA

Alergia jest reakcją organizmu na kontakt z substancją uczulającą (alergenem). AZS jest formą reakcji alergicznej. Wywołać je może kontakt z pyłkami kwiatowymi, trawą, zarodniki grzybów i pleśni, a nawet roztocza. AZS to choroba o charakterze przewlekłym. Często nawraca, ponieważ samo leczenie objawów jest niewystarczające. Pies musi unikać kontaktu z uczulającym go alergenem.

Na jakiej podstawie lekarz weterynarii jest w stanie ocenić, czy pies cierpi z powodu atopowego zapalenia skóry?

Diagnoza stawiana jest po rozpoznaniu charakterystycznych objawów klinicznych, do których zalicza się:

  • świąd w pachwinach, pachach, palcach, małżowinach usznych,
  • zmiany skórne, tj. zaczerwienienie, strupy, ubytki sierści, ropnie, zliszajowacenie fałdów skórnych.

Objawy dodatkowe, które pomagają lekarzowi w rozpoznaniu choroby, to:

  • okres występowania (między 6 miesiącem a 3 rokiem życia psa),    
  • rumień przedniej części pyska,
  • nadpotliwość,
  • dodatnie testy alergologiczne.

Właściciel może dodatkowo zaobserwować charakterystyczne zachowanie psa wskazujące na problemy skórne: częste wylizywanie i wygryzanie sierści, trzepanie uszami, ocieranie się głową o przedmioty, wygryzanie sierści.

Powikłania choroby mogą doprowadzić do ropnego lub grzybiczego zapalenia skóry. Leczenie wówczas będzie o wiele dłuższe i bardziej kosztowne.
Rasy szczególnie narażone na atopowe zapalenie skóry to m.in.: west highland white terier, boksery, buldogi angielskie i francuskie, mopsy, pekińczyki, shar pei, labradory, dalmatyńczyki. Skóra pupila ze skłonnością do AZS wymaga troskliwej pielęgnacji i opieki do końca życia.

JAK LECZYĆ AZS?

Zarówno diagnostyka, jak i leczenie przebiegają wieloetapowo. W pierwszym kroku wykonywane są testy krwi pozwalające określić czynniki uczulające. Lekarz weterynarii zajmuje się leczeniem objawowym. W tym celu może zalecić podawanie antybiotyku oraz leków przeciwświądowych. Jeśli przebieg jest łagodny, do leczenia może włączyć kąpiele lecznicze. W ostrym przebiegu może sięgnąć po innowacyjne terapie oraz odczulanie.

Aby leczenie było efektywne, pupil nie może mieć kontaktu z alergenami. Po stronie opiekuna jest dbanie o czystość, wietrzenie pomieszczeń, częste pranie legowisk i posłań z użyciem odpowiednich detergentów. Powinien zatroszczyć się także o regularną pielęgnację sierści oraz wybór odpowiedniej diety. Takie działania skutecznie obniżają ryzyko nawrotów alergii.der

ALERGIE POKARMOWE U PSÓW – JAK Z NIMI WALCZYĆ?

Alergie pokarmowe często występują równocześnie z AZS. Ich objawy są na tyle podobne, że ciężko ocenić, co wywołało uczulenie.
Nie wolno bagatelizować widocznych symptomów świądu u psa. W tym przypadku poza leczeniem objawowym konieczne będzie znalezienie bezpiecznych produktów. W tym celu zaleca się zastosowanie diety eliminacyjnej.

"STOP DRAPANIU"

Gdy tylko zauważysz nadmierne drapanie się pupila, zasięgnij opinii specjalisty. Może to być objaw alergii pokarmowej, alergii skórnej czy dokuczających mu pasożytów. Jeśli ciekawi Cię ten temat, przeczytaj także inne artykuły.