Dlaczego twojego psa swędzi skóra?

Jeśli Twój pies drapie się od czasu do czasu, nie ma w tym nic nadzwyczajnego. Gorzej jeśli robi to nadmiernie. Uporczywe swędzenie jest bowiem jednym z najczęściej i najszybciej obserwowanych objawów alergii.
 

Według naukowców zwierzęta podobnie jak ludzie są bardziej skłonne odczuwać ból niż swędzenie, przez co podrażnianie skóry może przyjmować postać nawet obsesyjnego stanu, powodującego dotkliwe rany. U człowieka samo ukąszenie komara wywołuje nieprzyjemne uczucie świądu, które często próbujemy powstrzymać drapaniem, rozdrapując ślad po ukąszeniu owada do krwi, by doznać ukojenia w postaci uczucia bólu. Zwierzęta postępują w ten sam sposób, dlatego nadmierne swędzenie skóry pupila powinno zwrócić naszą uwagę i skłonić do konsultacji z lekarzem weterynarii.

Co wywołuje drapanie?

Uporczywe drapanie wywołują różne czynniki, w tym infekcje, pasożyty i alergie. Zwierzę może przykładowo doświadczyć świądu, gdy jego skóra kontaktuje się z różnymi alergenami np. dezodorantami do dywanów, szamponami czy produktami insektobójczymi.

Kolejny czynnik uczulający może stanowić pożywienie czy alergeny środowiskowe, takie jak pyłki leśnie, roztocze kurzu domowego czy nawet ślina pcheł.

Alergeny pcheł są bardzo silne i nawet po włączeniu środka przeciwpchelnego zmiany na skórze zwierzęcia leczy się tygodniami. Zdarzają się także alergie kontaktowe, które po określeniu substancji uczulającej są możliwe do całkowitego wyeliminowania.

Sytuacja komplikuje się natomiast w przypadku alergii pokarmowej. Mimo szeregu nowoczesnych karm hipoalergicznych, czasem ciężko jest wyeliminować wszystkie alergeny, co dodatkowo utrudnia częste współistnienie alergii pokarmowych z atopowym zapaleniem skóry.

Atopowe zapalenie skóry u zwierząt

Atopia jest następstwem uczulenia na alergeny środowiskowe. To choroba, z którą będziemy się spotykać coraz częściej, ponieważ w środowisku znajduje się najwięcej czynników alergicznych i są one trudne do wyeliminowania.

Psy będące atopikami można leczyć i odczulać, ale pełen powrót do zdrowia nie jest możliwy, ponieważ jest to choroba z którą zwierzę zmaga się do końca życia. U psów z atopowym zapaleniem skóry rzadko zdarza się również uczulenie tylko na jeden alergen. Zazwyczaj jest ich kilka i proporcjonalnie od poziomu nasilenia w środowisku przekładają się one na objawy u chorego czworonoga. Zwierzę uczulone na roztocza kurzu domowego zależnie od stopnia nasilenia alergii będzie zatem chorować pełnoobjawowo najpewniej przez cały rok, a uczulone na pyłki drzew sezonowo, w okresie pylenia.


Należy pamiętać, że choroby skóry są jednym z podstawowych powodów skłaniających właścicieli psów do zasięgnięcia porady lekarza weterynarii, a uporczywe swędzenie jest ich najczęściej obserwowanym objawem.