Wysypka u psa na brzuchu. Co może być przyczyną?

30.10.2023

Czy Twój pies zaczął się drapać częściej niż kiedykolwiek po brzuchu? Próbuje z wysiłkiem sięgnąć z odległe rejony ciała, by tam się podrapać? A może z uporem wylizuje sobie do krwi łapy i wygryza swędzące miejsca? Widzisz po nim zdenerwowanie i niepokój podczas tych czynności? Zauważyłeś/aś na jego skórze podrażnienia? Tak, wysypka na brzuchu i zmiany w zachowaniu zwierzaka wskazują na symptomy chorobowe. Twój pies zmaga się ze świądem. Chcesz mu pomóc? Zapraszamy do lektury.

Rola opiekuna psa

Trudno przecenić rolę opiekuna w życiu psa. Troskliwy opiekun lub opiekunka zapewniają nie tylko podstawowe potrzeby psa typu dach nad głową, jedzenie, spacery, zabawa i odpoczynek, ale również stoją na straży zdrowia czworonoga. Uważna obserwacja zwyczajów psa oraz dogłębna znajomość jego temperamentu, przyzwyczajeń i charakteru pozwalają na szybkie wychwycenie odstępstw od codziennej rutyny.
I co za tym idzie: błyskawiczną obserwację pierwszych sygnałów alarmowych, czyli symptomów chorobowych.

Pamiętaj! Wywiad z Tobą, opiekunem/nką psa leży u podstaw diagnostyki weterynaryjnej. Stoisz na pierwszej linii obrony zdrowia swojego czworonożnego przyjaciela. Nie zawiedź go!

Na jakie zmiany w zachowaniu psa należy zwrócić uwagę w przypadku świądu?

Pierwsze oznaki świądu u psa mogą wyglądać niepozornie i niewinnie, więc łatwo je przeoczyć lub zbagatelizować. Na co zatem zwrócić szczególną uwagę?

Objawem świądu jest kompulsywne, gwałtowne i nerwowe drapanie się, często prowadzące do samouszkodzenia skóry.

Uporczywe wylizywanie łap czy miejsc na ciele bądź wygryzanie swędzącej skóry też należą do oznak świądu u psa.

Lecz to nie wszystkie objawy. Pies może szukać ulgi od świądu w różny sposób.

Bądź czujny/a, jeśli Twój pies zacznie na spacerze wchodzić w gęste zarośla lub szukać ostrych gałęzi żywopłotów, by się o nie ocierać bokami. Bądź uważny/a, gdy zacznie tarzać się częściej niż zwykle lub/i potrząsać głową oraz sięgać do niej łapami, by się podrapać.

Na skórze psa zmagającego się ze świądem z czasem można zauważyć zmiany i podrażnienia. Mogą to być zaczerwienienia, wysypka, ropne wypryski, zaschnięte grudki krwi lub zaognione miejsca.

Co ważne i na co też powinieneś/powinnaś zwrócić uwagę, to zmiana w psychicznym zachowaniu psa. Zwierzak owładnięty świądem staje się nerwowy, traci dobry nastrój i chęć do zabawy. Pokazuje, iż coś mu dolega i wyraźnie nie może sobie poradzić z uporczywym swędzeniem. Bolesna, pełna skargi wokalizacja podczas napadów świądu jest częsta u psów zmagających się z tą przypadłością.

Co może być przyczyną świądu i wysypki na brzuchu u psa?

Inwazja pasożytów

Najczęstszą przyczyną świądu u psa jest inwazja pasożytów zewnętrznych, takich jak pchły, świerzbowce, nużeńce, wszoły. Ektopasożyty żywią się krwią, bądź płynem surowiczym ze skóry swych ofiar, czyli zwierząt. Podczas pozyskiwania pożywienia wbijają się w skórę psa, drążą tunele w naskórku czy w inny sposób naruszają powłoki skórne swego żywiciela wywołując u niego ból i przykre swędzenie.

Pies próbuje pozbyć się intruzów i ulżyć w cierpieniu, więc drapie się, wylizuje i wygryza swędzące miejsca, czym dodatkowo uszkadza własną skórę.

Alergia

Choroby alergiczne i atopowe zapalenie skóry to kolejna, możliwa przyczyna świądu i wysypki na brzuchu u psa.

Choroby o podłożu alergicznym dotykają psy równie często co ludzi. Czym jest alergia?

To błędna i często bardzo gwałtowna reakcja układu odpornościowego na czynniki zewnętrzne, które dla zdrowych (nie alergików) osobników nie wywołują najmniejszych oznak chorobowych. Układ immunologiczny niewłaściwie rozpoznaje kontakt z pyłkami drzew, traw, białkiem z pożywienia, roztoczami itp jako poważne niebezpieczeństwo i walczy z nieprawdziwym wrogiem wywołując u alergika szereg przykrych symptomów.

APZS

APZS (alergiczne pchle zapalenie skóry) to szczególny rodzaj schorzenia dermatologicznego, łączący alergię z obecnością pasożytów na ciele zwierzęcia. APZS to uczulenie na białko (jad) ze śliny pchły. Niektóre zwierzęta są właśnie alergikami na ślinę pcheł i wystarczy jedno ugryzienie tego pasożyta, by wywołać u czworonoga gwałtowną reakcję uczuleniową.

Pamiętaj! Istnieje prosty w użyciu i skuteczny sposób uniknięcia powikłań związanych z obecnością pasożytów zewnętrznych u psa. To profilaktyka przeciwpasożytnicza. Zapytaj swojego lekarza weterynarii o preparat ochronny dla psa. Kochasz swojego czworonożnego przyjaciela? Chroń go zatem przed pasożytami!

Dermatofitoza

Dermatofitozy (grzybice) to grupa infekcji dermatologicznych o podłożu grzybiczym. Dermatofitozy wywołują powierzchniowe zakażenie tkanek zawierających keratynę (warstwa rogowa naskórka, sierść, pazury). Grzybica u psa ma potencjał zoonotyczny, czyli możliwe jest przeniesienie choroby ze zwierzęcia na człowieka.

Stres

Kompulsywne wygryzanie sierści, wylizywanie miejsc na skórze, drapanie się może być również oznaką problemów behawioralnych u psa. Brak zainteresowania ze strony opiekuna, niemożność zaspokojenia swych naturalnych potrzeb (potrzeba eksploracji, popęd seksualny itp), traumatyczne przeżycia z przeszłości (pobyt w schronisku, złe traktowanie), nadwrażliwość na głośne dźwięki (wystrzały, fajerwerki) mogą stać się przyczyną problemów psychicznych u psa.

Pamiętaj, nie lekceważ oznak świądu u psa. To dla niego źródło prawdziwego cierpienia, zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Nieleczony świąd może doprowadzić do powikłań dermatologicznych, a co za tym idzie, do pogłębienia dyskomfortu dla psa.