Wygryzanie sierści u psa

19.04.2023

Pokrywa włosowa u psów pełni funkcję w termoregulacji. Poza pięknym wyglądem jest zatem niezmiernie ważna. Psiaki doskonale o tym wiedzą, więc dlaczego ją wygryzają?

Powody wygryzania sierści

Powodów wygryzania sierści u psów może być mnóstwo. Odpowiedzialny właściciel, kiedy zauważy problem, powinien udać się od razu do lekarza weterynarii. Najczęstszymi diagnozami są:

  • alergia,
  • świerzbowiec,
  • pchły,
  • kleszcze,
  • stres.

Alergia

Alergia często jest związana ze zmianami skórnymi. Psy mogą cierpieć na nietolerancję jednego lub wielu składników pokarmowych. Kiedy zauważymy zmiany skórne lub biegunki i wymioty przy zmianie karmy lub wprowadzeniu nowych produktów do jego diety, należy niezwłocznie udać się do lekarza weterynarii w celu przeprowadzenia badań diagnostycznych w kierunku alergii. Na rynku istnieje wiele karm hipoalergicznych, które pomogą ustabilizować stan zdrowotny pupila. Niekiedy wymagane jest wprowadzenie leków przeciwświądowych i przeciwzapalnych, żeby wesprzeć walkę z objawami klinicznymi. Alergia może pojawić się w każdym momencie życia zwierzaka, czasem po wielu latach stosowania karmy.

Temat alergii, to nie tylko pokarm, ale także alergia kontaktowa i środowiskowa.  Tak jak u ludzi, zwierzęta mogą uczulać nowe środki czystości, proszki do prania, roztocza, pyłki, pleśnie grzyby. Odkrycie, co uczula, pomoże wrócić do normalności wraz z pomocą leków przeciwalergicznych. Alergiom bardzo często towarzyszy wygryzanie sierści, ponieważ skóra swędzi, piecze lub szczypie, zwierzę więc gryzie się, by poczuć ulgę. Bez eliminacji alergenu i leczenia przeciwświądowego ulga nie jest niestety możliwa.

Świerzbowiec

Świerzbowiec jest pasożytem, który atakuje naskórek psów. Zmiany skórne obejmują pachwiny, łokcie, uszy. Chorobie towarzyszy niewiarygodny świąd i podrażnienia skórne, z tego względu psy przy drapaniu dokładają wygryzanie sierści. Wdrożenie leczenia świerzbu przynosi ulgę, co powstrzymuje psy przed dalszym skubaniem pokrywy włosowej. Przy leczeniu pasożyta lekarze weterynarii często zalecają kąpiele w delikatnych szamponach, które nawilżają i przynoszą ukojenie podrażnieniom skóry.

Pchły i kleszcze

Pchły i kleszcze to pasożyty zewnętrzne, które czyhają na naszego pupila o każdej porze roku, o czym nie warto zapominać. Obecność i ugryzienia pcheł powodują dyskomfort i świąd, który może zostać spotęgowany wystąpieniem alergicznego pchlego zapalenia skóry (APZS). Kleszcze natomiast nie tylko powodują podrażnienie skóry w miejscu wkłucia, ale dodatkowo wywołują szereg chorób, które niszczą psi organizm, niekiedy doszczętnie.

Babeszjoza i anaplazmoza

Babeszjoza i anaplazmoza są najpopularniejszymi chorobami odkleszczowymi. Niszczą czerwone krwinki i osłabiają organizm psa. Objawami nie do ukrycia są brunatny mocz, apatia, brak apetytu. Szybkie wykrycie choroby odkleszczowej zwiększa szanse zwierzęcia na wyleczenie. Substancją chroniącą przed pchłami i kleszczami jest na przykład sarolaner, dostępny w formie tabletek. Każda tabletka powinna być dobrana do wagi psa, którego chcemy zabezpieczyć. Tabletki podajemy przez cały rok – cyklicznie.

Stres towarzyszy wszystkim żywym organizmom. Niekiedy może być tak silny, by wywołać wygryzanie sierści. W sytuacjach kryzysowych dla psów świąd i drapanie są bardzo powszechne. Najczęstszymi sytuacjami, w których wygryzanie może wystąpić są:

  • przeprowadzka,
  • pojawienie się nowego psa lub innego domowego zwierzęcia,
  • śmierć lub choroba opiekuna,
  • pojawienie się dziecka bez wcześniejszego przygotowania na to psa.

W pierwszej kolejności opiekun powinien udać się do lekarza weterynarii, aby wykluczyć choroby somatyczne, jeśli lekarz weterynarii również wskaże stres jako diagnozę, warto skontaktować się z zoopsychologiem lub behawiorystą.

Każde nietypowe zachowanie naszego zwierzęcia powinno być skonsultowane ze specjalistą, aby nie doprowadzić do uszczerbku na zdrowiu pupila.