Strupy na skórze psa - co może być przyczyną?

26.09.2023

Zauważyłeś/aś strupy na skórze psa? To najprawdopodobniej znak, że Twój zwierzak drapał się tak intensywnie, że sam przyczynił się do naruszenia naskórka. Nie bagatelizuj tego symptomu, gdyż świąd, kompulsywny przymus drapania się u psa jest oznaką poważniejszych problemów. Jakich? O tym napiszemy w dalszej części materiału. Zapraszamy!

Strupy na skórze psa

Strup na skórze psa to nic innego jak efekt zasychania treści surowiczej lub krwi, powstały wskutek naruszenia powłoki skórnej. Najczęściej to właśnie sam zwierzak przyczynia się do powstania ran na skórze z powodu świądu, ale powodów tego stanu może być kilka. Oczywiście, rany na skórze i strupy będące ich efektem mogą powstać również z powodu pogryzienia przez inne zwierzę czy wskutek urazu.

Opiekunowie każdorazowo powinni przyjrzeć się kondycji skóry psa, gdy zauważą na jej powierzchni strupy. Świąd bowiem jest jednym z objawów chorobowych u psa.

Symptomy chorób dermatologicznych u psa

Choroby dermatologiczne to jedne z najczęściej występujących schorzeń u psów. Stosunkowo łatwo zauważyć, iż pies zmaga się z chorobą skórną. Kompulsywny świąd (nie mylić z okazjonalnym drapaniem się psa), wyraźne zdenerwowanie zwierzaka, wygryzanie i wylizywanie skóry, prowadzące do powstawania otwartych ran na ciele - to najczęściej pojawiające się objawy.
U psa owładniętego świądem zmienia się zachowanie. Zwierzak staje się drażliwy i wyraźnie traci dobry nastrój. Ponadto taki pies:

 • gwałtowne ociera się o ostre krawędzie mebli czy wystające gałęzie krzewów lub drzew     
 • nadmierne się tarza, gdy próbuje przynieść sobie ulgę w świądzie     
 • specyficznie wokalizuje podczas drapania się - skomlenie, jęczenie, warczenie, sapanie z wysiłkiem     
 • gwałtowne podrywa się z posłania w celu podrapania się     
 • wykazuje często niechęć do zabawy, jedzenia, spacerów, ma kłopoty z wypoczynkiem i snem

Na ciele psa owładniętego świądem z czasem pokazują się zmiany skórne, takie jak owrzodzenia, krostki, grudki, zaczerwienienia, miejscowe wyłysienia, ropne wykwity

Jeżeli doszło do naruszenia powłok skórnych, najczęściej wdają się wtórne infekcje, które pogarszają kondycję skóry i wzmagają przykre doznania u czworonoga.

Przyczyny świądu psa

 • Inwazja ektopasożytów (pasożytów zewnętrznych) - pchły, wszy, wszoły, nużeńce, świerzbowce żerując na lub pod skórą (żywią się krwią, wysiękiem z ran, martwym naskórkiem) zwierzęcia wywołują u niego dokuczliwe swędzenie
 • Alergia - niewłaściwa reakcja układu immunologicznego na neutralne dla zdrowego osobnika czynniki z pożywienia, środowiska, preparatów chemicznych może dawać silne objawy związane ze świądem     
 • APZS (alergiczne pchle zapalenie skóry) - specyficzny rodzaj uczulenia na białko ze śliny pchły     
 • Schorzenia endokrynologiczne
 • Choroby wewnętrzne
 • Stres
 • Infekcje o podłożu grzybiczym
 • Spadek odporności związany z chorobami współtowarzyszącymi
 • Choroby onkologiczne
 • Nadwrażliwość psa na kosmetyki służące do pielęgnacji sierści lub używanie produktów nieprzeznaczonych dla zwierząt

Problemy dermatologiczne i związany z nimi świąd u psa mogą również być związane z bezpośrednim kontaktem skóry zwierzęcia z preparatami żrącymi, poparzeniami, nadmierną ekspozycją na słońce.

Leczenie chorób skórnych u psa

Zarówno diagnoza, jak i metoda leczenia chorób skórnych i związanego z nimi świądu powinny być przeprowadzone wyłącznie przez lekarza weterynarii.
Świąd może być skutkiem różnych przyczyn. Do postawienia diagnozy lekarz potrzebuje wywiadu z opiekunem/ką psa, badania czworonoga, zlecenia dodatkowych badań (np. morfologii, profili tarczycowych, różnych dermatologicznych badań dodatkowych)

W inny sposób bowiem traktuje się czworonożnego pacjenta, u którego podejrzewane jest alergiczne pchle zapalenie skóry, a w inny infekcje grzybicze.