Rodzaje alergii u psów i kotów

28.06.2023

Zarówno u zwierząt, jak i ludzi, występują alergie. Większość z opiekunów obawia się jedynie alergii pokarmowej, nie wiedząc, że zagrożenie alergiczne jest również z innych stron codziennego życia.

Alergia

Alergia to nieprawidłowa, nadmierna reakcja układu immunologicznego na substancje zwane alergenami, które są zazwyczaj bezpieczne dla większości zwierząt. Kiedy zwierzęta są uczulone na określony alergen, ich układ immunologiczny reaguje na niego jako na zagrożenie i wyzwala reakcję alergiczną.

Alergie pokarmowe psów i kotów

Alergie pokarmowe psów i kotów opierają się na takie odpowiedzi wobec jednego bądź kilku składników żywieniowych. Najczęstszy problem sprawia jednak dobranie białka odzwierzęcego. Karma powinna zostać dobrana we współpracy z lekarzem weterynarii, na podstawie wyników diety eliminacyjnej. Objawy alergii pokarmowych u kotów i psów obejmują utratę masy ciała, biegunki, wymioty, świąd skóry, podrażnienia skóry.

Koty i psy mogą być również uczulone na pyłki kwiatów, traw, drzew lub chwastów, pleśnie i grzyby. Objawy alergii środowiskowej  mogą obejmować świąd skóry objawiający się nadmiernym lizaniem lub gryzieniem skóry, zmiany skórne, zaczerwienienia, przesuszenie,  utratę sierści, zapalenie ucha, kichanie, wodnisty wypływ z nosa i oczu oraz problemy z oddychaniem. Cenne w procesie diagnostycznym będzie śledzenie kalendarza pyleń i notowanie nazw tych roślin, które podczas kwitnienia powodują powstawanie objawów klinicznych u naszego czworonoga. Czasami przy wystąpieniu wymienionych objawów i po konsultacji z lekarzem weterynarii należy zrobić przegląd roślin i ziół trzymanych w miejscu zamieszkania.

Substancje będące alergenami

Psy i koty mogą reagować alergicznie na substancje, z którymi mają bezpośredni kontakt.  Środki czyszczące, materiały służące do wyścielania łóżek czy zabawek, a nawet pewne tkaniny mogą powodować powstanie reakcji miejscowej. Objawy mogą obejmować zaczerwienienie, świąd, wyłysienie, wysypki lub zapalenie skóry. Jeśli nietypowe zachowanie pojawi po wymianie płynu do płukania, sprawca reakcji alergicznej został odnaleziony. Niestety, alergie mogą występować również po dłuższym kontakcie z alergenem, wtedy nasze poszukiwania dla ulgi zwierzęcia będą trwały dłużej.

Alergiczne pchle zapalenie skóry

Zwierzęta domowe, które nie są zabezpieczone przeciwko pasożytom zewnętrznym, często padają ofiarą pcheł. Pchły powodują podrażnienia skóry, a alergen ze śliny pcheł może u uczulonych zwierząt również wywołać objawy alergiczne. Dochodzi wówczas do rozległego zapalenia skóry i silnego świądu.

Każda niepokojąca dla opiekuna reakcja zwierzęcia na nowy lub stary składnik życia codziennego, jak pościel czy typowe smaczki powinna zostać skonsultowana z lekarzem weterynarii, aby wykluczyć czynniki wpływające na zagrożenie zdrowia lub życia kudłatego przyjaciela.