Jak złagodzić swędzenie skóry u psa?

09.05.2023

Drapanie, gryzienie i wylizywanie psich części ciała jest jak najbardziej częścią dnia codziennego u naszych pupili. Niestety, gdy odbywa się w to nadmiernej ilości, musimy ruszyć po pomoc do gabinetu weterynaryjnego. Codzienna pielęgnacja jest bardzo ważną dla naszego zwierzęcia, zwykłe czesanie lub delikatny masaż zwierzęcia potrafi bardzo poprawić jego nastrój. Przy tych działaniach opiekunowie często mogą wychwycić skórne zmiany pod puszystą sierścią przyjaciela. Ale co zrobić, gdy pojawia się swędzenie skóry?

Świąd nie musi być taki straszny – istnieje kilka sposobów, aby go złagodzić.

Zastosowanie leków przeciwświądowych

Najbardziej oczywiste jest zastosowanie leków przeciwświądowych, by jak najszybciej poprawić komfort życia zwierzaka.
Następnie możemy wziąć się za identyfikację źródła problemu. Kiedy je namierzymy, pozbycie się alergenu z otaczającego go środowiska będzie kluczowe w postępowaniu terapeutycznym. Jeśli pies cierpi na alergię z powodu roztoczy, jego komfort (oprócz leków) poprawi częste odkurzanie, trzepanie dywanów, częste pranie i odkurzanie legowiska oraz zastosowanie w domu filtrów powietrza. Gdy psiak ma problem z pyleniem jednej z roślin, nie przebywaj w ich pobliżu. Kiedy masz możliwość wyjazdu poza obszar jej pylenia, warto to zrobić, przynajmniej w okresie największego rażenia. W takich momentach po odbytym spacerze zastosuj też kąpiele zmywające alergeny z powierzchni skóry.

Identyfikacja alergenu

W przypadkach, gdy świąd występuje po kontakcie z jakimś składnikiem pokarmowym, wyklucz go jak najszybciej z diety zwierzęcia. Nie doprowadzisz do zmian skórnych lub też kolejnych objawów alergii pokarmowej, takich jak biegunka czy wymioty. Kiedy alergia nasila się po jedzeniu, które do tej pory nie powodowało żadnych objawów udaj się do lekarza weterynarii, aby pies mógł przejść badania diagnostyczne w kierunku alergii pokarmowej. Po otrzymaniu wyników zmień karmę na taką, która nie będzie wywoływała reakcji alergicznej. Po wdrożonym leczeniu i zmianie karmy, swędzenie ustąpi.

Kąpiele w szamponach leczniczych lub kosmetycznych

Oprócz leczenia, dobrym sposobem na złagodzenie swędzenia są kąpiele w szamponach leczniczych lub kosmetycznych dobrze dopasowanych do problematycznej skóry psów. Kiedy pupil ma problemy dermatologiczne, szampon powinien dobrać lekarz weterynarii,  Jeśli nasz pies ma alergię na niektóre ze składników chemikaliów, tym bardziej dokładnie przeanalizuj skład wybranego szamponu.

Gdy swędzenie występuje przy pojawieniu się nowego członka rodziny, przeprowadzce, przy pojawieniu się nowego pupila w domu, możemy być prawie pewni, że chodzi o stres. Redukować stres naszego kompana możemy na różne sposoby, od jedzenia interaktywnego po spacery w jego ulubione miejsca, jeśli natomiast wspólne spędzanie czasu i habituacja nowej sytuacji, nie pomogą, musimy skorzystać z pomocy lekarza weterynarii, który wykluczy choroby somatyczne, a następnie udać się do zoopsychologa lub behawiorysty, by zasięgnąć pomocy specjalisty psio-ludzkiej komunikacji.