Drapanie, lizanie, wygryzanie sierści – czy to alergia?

23.02.2023

Drapanie, lizanie czy wygryzanie sierści u zwierząt domowych jest często oznaką problemu zdrowotnego, w tym alergii. Alergie u zwierząt są często bagatelizowane, ale w rzeczywistości występują dość powszechnie i mogą być powodem dyskomfortu dla zwierzaka i jego opiekuna(-ki).

Jakie przyczyny mogą mieć drapanie, lizanie i wygryzanie sierści?

Alergia

Świąd jest charakterystycznym objawem alergii skórnych i pokarmowych. Powodowany jest przez nieprawidłową odpowiedź układu immunologicznego na alergeny, występujące w środowisku zwierzęcia, albo pokarmie.

Atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry to genetycznie uwarunkowana nadmierna reakcja immunologiczna na zwykle nieszkodliwe dla zdrowia psa alergeny, takie jak trawy, roztocza czy kurz. Objawia się m.in. świądem, który może powodować u zwierzęcia duży dyskomfort i prowadzić do intensywnego drapania i wylizywania.

Choroby skórne (bakteryjne, grzybicze, wirusowe)

Uszkodzenie i stan zapalny skóry spowodowane infekcją bakteryjną, wirusową bądź grzybiczą powodują często silny świąd u chorego psa.

Pasożyty zewnętrzne (pchły, kleszcze, wszy, wszoły, świerzb)

Ugryzienia pasożytów zewnętrznych mogą powodować stany zapalne i związany z nimi świąd. Niekiedy inwazja pcheł łączy się z alergią i powoduje alergiczne pchle zapalenie skóry (APZS), które dodatkowo wzmacnia świąd u psa.

Choroby niepowiązane ze skórą i zaburzenia hormonalne

Świąd w przypadku zaburzeń hormonalnych i metabolicznych nie jest oczywiście objawem, na podstawie którego stawiamy rozpoznanie, ale może on towarzyszyć zmianom dermatologicznym charakterystycznym dla tych zaburzeń.

Zaburzenia behawioralne

Świąd jest częstym towarzyszem chorób behawioralnych psów. Zwykle ustaje po eliminacji przyczyn danego zachowania. Jednak w niektórych przypadkach może być konieczne podanie leków przeciwświądowych, żeby zapobiec uszkodzeniom skóry.
Skupmy się jednak na alergii, bo to ona zwykle jest w tym przypadku najpoważniejszym podejrzanym.

Jakie są inne objawy alergii?

Alergie skórne kontaktowe

 • świąd skóry, zaczerwienienia, wyłysienia;
 • drapanie, wylizywanie, wygryzanie skóry;
 • różnego rodzaju wykwity skórne;
 • zapalenie zewnętrznego przewodu słuchowego.

Alergie pokarmowe

Chociaż ich przyczyna leży zupełnie gdzie indziej, to też mogą dawać objawy charakterystyczne dla alergii skórnej:

 • biegunka, wymioty, ból brzucha;
 • świąd skóry, łojotok;
 • wylizywanie i wygryzanie brzucha;
 • zaczerwienienie skóry, zapalenie zewnętrznego przewodu słuchowego.

Rozpoznanie alergii opiera się na procesie wykluczania.
Poprzez różne testy, badania i kryteria diagnostyczne można wykluczyć inne choroby i ustalić przyczynę alergii. Czasami sam opiekun zwierzęcia może zidentyfikować alergen, jednak potwierdzenie tego wymaga dodatkowego wywiadu i eliminacji innych potencjalnych czynników.

Leczenie alergii

Leczenie alergii u zwierząt domowych zależy od jej przyczyny.
Alergia skórna kontaktowa wymaga identyfikacji i usunięcia alergenów z życia zwierzęcia. Najczęstsze alergeny to rośliny, chemikalia czy substancje zawarte w kosmetykach i środkach czyszczących.

Po zidentyfikowaniu i usunięciu alergenów lekarz weterynarii może przepisać leki łagodzące objawy.
W przypadku alergii pokarmowej ważne jest, aby przestrzegać zaleceń lekarza weterynarii i ściśle kontrolować dietę zwierzęcia — unikniesz w ten sposób nawrotu objawów alergii.

Czy alergii da się zapobiegać?

Nie da się całkowicie zapobiec powstaniu alergii, ale można spróbować ograniczyć jej występowanie w niektórych przypadkach. Przede wszystkim należy zadbać o:

 • zbilansowaną, pełnoporcjową dietę;
 • higienę i czystość, z uwzględnieniem potrzeb gatunkowych. Nie wszystkie psy i koty wymagają regularnych kąpieli. Warto jednak utrzymywać czystość miejsca, w którym zwierzę przebywa — prać legowiska, wycierać kurze, sprzątać kuwetę i myć zabawki;
 • unikanie potencjalnych alergenów, głównie chemikaliów, kosmetyków czy niektórych roślin;

Chociaż nie można zagwarantować, że alergia u zwierząt nie wystąpi, te kroki pomogą zmniejszyć ryzyko wystąpienia tej choroby.

Alergia to podstępna choroba, która może się ukryć za wieloma innymi zaburzeniami i przypadkami. Dlatego zawsze należy reagować, jeśli nasze zwierzę zaczyna się zachowywać inaczej, niż zwykle.