Dlaczego mój pies gryzie łapy i się drapie?

23.02.2023

Drapanie u psa nie zawsze musi być oznaką świądu. To częstotliwość drapania, jego intensywność i objawy towarzyszące powinny być brane pod uwagę podczas rozpoznawania choroby. Również inne symptomy, takie jak wyłysienia, wylizywanie skóry i intensywne drapanie, wskazują na możliwość wystąpienia świądu.

Czym właściwie jest świąd?

Świąd jest częstym objawem chorób skórnych u zwierząt, który może mieć różne nasilenie. Jego charakterystyczne objawy związane z zachowaniem zwierzęcia to m.in.: gryzienie, ocieranie się o przedmioty, drapanie i wokalizacja, a także zmiany skórne – wyłysienia, uszkodzenia skóry i łupież.
Aby złagodzić świąd, stosuje się leki przeciwświądowe, które są jednym z elementów leczenia większości chorób dermatologicznych.

Jakie choroby mogą być przyczyną świądu łap?

 • Alergia skórna kontaktowa i pokarmowa;
 • atopia
 • choroby skórne — bakteryjne, grzybicze, wirusowe;
 • pasożyty zewnętrzne — pchły, kleszcze, wszy, wszoły, świerzb;
 • choroby niepowiązane ze skórą i zaburzenia hormonalne;
 • zaburzenia behawioralne (autoagresja, stres).

Żeby dokładnie zdiagnozować przyczynę świądu, potrzebna jest dodatkowa diagnostyka. Wraz ze świądem mogą występować inne objawy, które mogą stanowić wskazówki.

Zmiany skórne

(zaczerwienienie, strupy, łuski)
Istnieje szereg wykwitów skórnych pierwotnych i wtórnych, które spotykamy przy problemach dermatologicznych. Czasem bywają one charakterystyczne dla danej jednostki i umożliwiają postawienie diagnozy. Częściej jednak wymagają pogłębiania diagnostyki i wykonania badań dodatkowych. Zmiany skórne należy leczyć (przyczynowo, ale i objawowo), aby nie doprowadzać do pogarszania się stanu skóry.

Wyłysienia

Zwykle kiedy zwierzę gryzie swoje łapki, to efektem tego zachowania jest występowanie wyłysień dokładnie w tych miejscach. Innym czynnikiem powodującym wyłysienie może być obecność dużej ilości pasożytów na jednej części ciała.
Nie wywołują dyskomfortu u zwierzęcia. Włosy znów odrosną po zakończeniu leczenia choroby.

Łupież, łojotok i inne wydzieliny

Powodem łojotoku u zwierzęcia jest działanie czynników chorobotwórczych bezpośrednio na skórę bądź zbyt silna reakcja organizmu na chorobę. Czasem przyczyną są zaburzenia hormonalne. Zmiany skórne w postaci łojotoku mogą być użyteczne w rozpoznaniu choroby.

Żeby usunąć łojotok, zaleca się stosowanie odpowiednich produktów pielęgnacyjnych, takich jak szampony czy płyny. Jednak zawsze powinno to nastąpić po konsultacji i na zalecenie lekarza weterynarii!

Jak wyleczyć świąd i choroby, których jest skutkiem?

Leczenie świądu należy zacząć od razu, by zwierzę nie cierpiało, ale także by nie pogarszało swojego stanu drapiąc się. Ale w leczeniu świądu dążymy też do znalezienia jego przyczyny. Zwykle jest to diagnoza wykluczeń. Lekarz z pomocą kolejnych badań diagnostycznych stopniowo eliminuje z listy kolejne choroby, których świąd może być skutkiem.

Właściwy lek i dawka powinny być dobrane wyłącznie przez lekarza weterynarii na podstawie diagnozy i nasilenia objawów.
W przypadku alergii skórnych leczenie może obejmować zmianę diety, stosowanie leków przeciwświądowych oraz inne leczenie objawowe. Jeśli świąd jest wynikiem infekcji skóry, lekarz weterynarii może zalecić antybiotyki, środki przeciwgrzybicze lub przeciwpasożytnicze. W przypadku chorób hormonalnych, takich jak cukrzyca lub nadczynność tarczycy, leczenie może obejmować terapię hormonalną i dietę.

Jak zapobiegać chorobom wywołującym świąd?

 • Dbać o higienę skóry i sierści zwierzęcia, regularnie czesać futro;
 • Zapewnić dobrze zbilansowaną karmę;
 • Unikać stresu, stymulować psa fizycznie i umysłowo;
 • Regularnie wykonywać badania profilaktyczne;
 • Szybko reagować na jakiekolwiek niepokojące objawy u psa i odwiedzać lekarza weterynarii;
 • Unikać kontaktu z innymi chorymi zwierzętami i zachować czystość w miejscach, w których zwierzę przebywa.

To tylko kilka porad, które na pewno wpłyną korzystnie na kondycję psiej skóry. Nie jest to gwarancja, że świąd nigdy nie wystąpi u naszego psa. Choroby alergiczne są uwarunkowane genetycznie i jeśli wystąpią, najważniejsza będzie nasza szybka reakcja i podjęcie właściwego leczenia.