Dlaczego mój kot się drapie?

30.10.2023

Każde zwierzę się drapie, gdy coś podrażni jego skórę. To absolutnie normalna sprawa. Bywa jednak, iż sporadyczne, niewinne drapanie przeradza się w kompulsywny, gwałtowny i przewlekły świąd, którego efekty w przypadku kota, mogą przynieść szereg przykrych, niepożądanych dla jego zdrowia konsekwencji. Opiekunowie kotów! Zapraszamy do lektury materiału, w którym wskażemy typowe symptomy towarzyszące świądowi i wyjaśnimy jego możliwe przyczyny.

Świąd u kota - zbyt częsty powód wizyty u lekarza

„Co się stało mojemu kotu?! Dlaczego tak się drapie?!” - to pytanie pada często w gabinecie lekarza weterynarii ze strony przestraszonych opiekunów czworonogów. Czemu przestraszonych? Otóż zdarza się, iż kot wieczorem jest w świetnej kondycji fizycznej, by rano prezentować się opiekunom w prawdziwie opłakanym stanie! Krwawa, wyszarpana rana na szyi czy głowie, cieknącą krew, wydarte futro z dużych powierzchni skóry - to tylko kilka przykładów niszczycielskiej działaności ostrych jak brzytwa pazurów kota.
Kot w bardzo krótkim czasie jest w stanie dokonać za pomocą własnych pazurów prawdziwie dewastujących uszkodzeń na swojej skórze.

Błędne koło problemu

Kot owładnięty świądem często zaszywa się w ustronnym miejscu i gwałtownym drapaniem się oraz wygryzaniem skóry, próbuje przynieść sobie ulgę w swędzących miejscach. I to zwykle dopiero początek kłopotów u kota zmagającego się z kompulsywnym drapaniem się.
W powstałe rany na skórze czworonoga szybko wdaje się infekcja wtórna. Stan zapalny skóry zaostrza się, a świąd i ból wzmagają się. To zamyka błędne koło problemu. Kot drapie się coraz silniej, a stan jego skóry systematycznie się pogarsza.
Gwałtownie spada również jego kondycja psychiczna. Kot staje się drażliwy, chowa się, unika kontaktów z opiekunem, przestaje się bawić, często traci apetyty i trudno mu odpoczywać. Tak naprawdę, świąd może mieć druzgocący wpływ na całą kondycję psychofizyczną zwierzaka.

Jakie są możliwe przyczyny takiego stanu? Czemu kot się drapie?

Przyczyn świądu u kota może być kilka:

Inwazja ektopasożytów (pchły, świerzbowce, nużeńce, wszy, wszoły) 

  • Alergia pokarmowa
  • Alergia środowiskowa (atopia)
  • APZS - alergiczne pchle zapalenie skóry
  • Dermatofitoza

Pchły - częsty powód świądu u kota

Inwazja pcheł jest jedną z najczęściej diagnozowanych przyczyn świądu u kota. Pchły to bezskrzydłe, lecz świetnie skaczące owady żywiące się krwią swoich ofiar. Wychodzący na zewnątrz lub żyjący na wolności kot zaraża się przeważnie pchłami od innych osobników. Kot żyjący wyłącznie w czterech ścianach domu „łapie” pchły od innych zwierząt w rodzinie lub wskutek kontaktu z jajami pasożytów przyniesionymi np. na butach opiekunów.

Czy wiesz, że większość zwierząt towarzyszących: psów i kotów miała przynajmniej raz w życiu kontakt z pasożytami? Bardzo często są to właśnie pchły. Co gorsze, bardzo trudno pozbyć się skutecznie tych pasożytów, jeśli już przedostały się do mieszkania. Pchły opanowały w perfekcyjny sposób system przetrwania w niesprzyjających okolicznościach. Na szczęście, systematyczne stosowanie preparatów przeciwpchelnych u zwierząt domowych pozwala na rozwiązanie problemu z pasożytami.

Tasiemiec psi - ważny powód, by chronić kota przed pchłami h2
Inwazja pcheł wywołuje u kota przykre swędzenie i ból, lecz oprócz tego może być przyczyną innego zagrożenia zdrowotnego. Tasiemiec psi wykorzystuje pchły do kolonizacji układu pokarmowego kota czy psa. Zwierzak ukąszony przez zarażoną tasiemcem pchłę, drapie się i wygryza sierść. Tym samym może połknąć zainfekowanego owada i wprowadzić pasożyta jelitowego do swojego organizmu. Uwaga! Zagrożenie to dotyczy również zwierząt niewychodzących!

Alergia a świąd

Koty, podobnie jak ludzie i psy również zmagają się z alergiami. Alergia to niewłaściwa, nieproporcjonalna i często gwałtowna reakcja układu odpornościowego na z gruntu niewinne dla organizmu czynniki zewnętrzne. Takimi alergenami może być białko różnego pochodzenia z pożywienia, pyłki traw, kurz, roztocze, składniki chemii gospodarczej itp. Jednym z częstych symptomów alergii jest właśnie uporczywe drapanie  lub wylizywanie się, czyli świąd.

APZS - alergiczne pchle zapalenie skóry

Specyficznym rodzajem alergii jest APZS. Alergiczne pchle zapalenie skóry występuje u zwierząt uczulonych na białko ze śliny pcheł. Wystarczy jedno ugryzienie pasożyta, by uczulone zwierzę silnie odczuło skutki alergii, w tym świąd.
W odróżnieniu jednak od wspomnianych wcześniej rodzajów alergii, APZS można stosunkowo łatwo wyeliminować. Wystarczy objąć zwierzę profilaktyką przeciwpasożytniczą, by zażegnać problem.

Dermatofitoza

Dermatofitoza to zakaźna choroba o podłożu grzybiczym obejmująca sierść, skórę i pazury u kota.

Stres

Kota cechuje wrażliwa psychika. Z pewnością przyzna to każdy opiekun czy opiekunka czworonoga. Kot nie lubi zmian w swoim życiu. Preferuje przewidywalne otoczenie i może zareagować silnym stresem na odstępstwa od znajomych mu rytuałów lub zdarzenia z przeszłości. Głośna, bolesna wokalizacja, załatwianie potrzeb fizjologicznych poza kuwetą oraz kompulsywne drapanie się mogą być oznakami stresu u kota. Kot adoptowany ze schroniska, o nieznanej, być może traumatycznej przeszłości, nieobecność ukochanego opiekuna, śmierć innego zwierzęcia w domu, choroba, głośne dźwięki (wystrzały, remont za ścianą), niezaspokojenie potrzeb naturalnych kota (nuda, niemożność rozładowania popędu seksualnego u niesterylizowanego kocura czy kotki itp.) mogą stać za pogorszeniem się kondycji psychicznej u kota.

Świąd u kota jest poważnym problemem zdrowotnym, a znalezienie przyczyn problemu oraz wyleczenie zwierzaka powinny leżeć na sercu troskliwemu opiekunowi czy opiekunce. Jeśli zatem widzisz, że Twój kot zaczął się częściej niż zwykle drapać, nerwowo wylizuje sierść, wygryza miejsca na skórze - nie czekaj! Udaj się po poradę do lekarza weterynarii, gdyż zwlekanie z podjęciem leczenia może znacznie obniżyć komfort życiowy Twojego podopiecznego.