Dlaczego kot drapie meble?

26.09.2023

Zniszczone przez kota boki kanapy, ulubionego fotela lub tapeta? Tak, na drapanie przez kota mebli skarży się wielu opiekunów i opiekunek tych zwierząt. Czy wiesz jednak, dlaczego Twój kot drapie? I czy wiesz, czemu z pewnością dalej będzie to robić? Zapraszamy do dalszej części artykułu, w którym wyjaśnimy ten ważny dla kota rytuał oraz podpowiemy Ci, jak sobie poradzić z nawykiem drapania u kota.

Drapanie u kota - ważny rytuał kotowatych

Drapanie leży u podstaw kociej natury. Czynność ta pełni kilka, niezmiernie ważnych funkcji. To sposób na:

  • znakowanie terenu     
  • pozbycie się starego garnituru pazurów     
  • rozładowanie frustracji, odprężenie     
  • rozciągnięcie mięśni i kręgosłupa

„To mój teren!”

Między poduszkami łap kota znajdują się gruczoły wytwarzające feromony. To specjalne związki chemiczne powstałe w toku ewolucji, którymi kot znakuje swój teren, by odstraszyć przeciwników lub zachęcić potencjalnego partnera/partnerkę do bliższej znajomości. Kot żyjący w naturze drapie drzewa jednocześnie pozostawiając swój niepowtarzalny znak. Kot żyjący w domu nie pozbywa się tego atawizmu. W dalszym ciągu czuje potrzebę oznaczenia danego terenu jako jego własny. Pozbawiony drapaka, doprowadza swego opiekuna lub opiekunkę do rozpaczy drapiąc boki kanapy czy fotela.

Koci manicure

Kocie pazury, podobnie jak ludzkie, rosną przez całe życie. Po pewnym czasie zewnętrzna warstwa kociego pazura ulega starciu, by dać miejsce nowej warstwie. Aby przyspieszyć ten proces, kot mocno drapie przednimi łapami o twarde, zwykle pionowe przedmioty. Wyszukuje do tego celu twarde powierzchnie o porowatej strukturze, by móc zahaczyć się pazurami. Pazurami u tylnych łap kot zajmuje się przy pomocy zębów.

Odprężenie i rozciąganie grzbietu

Ruch ciała kota, gdy opiera się przednimi łapami o pionową powierzchnię pomaga mu się zrelaksować i przyjemnie rozciągnąć mięśnie grzbietu.

W jaki sposób oduczyć kota drapania mebli?

Mamy dla Ciebie złą i dobrą wiadomość. Zła jest taka, że Twój kot będzie drapał, gdyż taka jest odwieczna natura kotowatych. Dobra wiadomość z kolei jest taka, że są sposoby, by sobie poradzić z nawykiem drapania u kotów niewychodzących.

Pomóż kotu! - zadbaj o jego pazury

Ważne! Jeśli pozwalasz swojemu kotu na wycieczki poza dom, nie obcinaj mu pazurów! Ostre pazury u kota to jego oręż, sposób na szybką ucieczkę z niebezpiecznego miejsca, obrona przed atakiem psa czy innego osobnika. Obcinając wychodzącemu kotu pazury zmniejszasz jego szanse na przeżycie na zewnątrz domu.

Obcinanie pazurów kotu nie jest trudną czynnością, choć wymagana jest ostrożność i odrobina wprawy. Ważne, byś kupił/a specjalny przyrząd do obcinania kocich pazurów. Może to być obcinaczka, nożyczki lub gilotynka do skracania kocich pazurów.
Kota należy od małego przyzwyczajać do zabiegów pielęgnacyjnych. Każda z czynności powinna być przeprowadzana, gdy kot jest zrelaksowany i wyraźnie oczekuje porcji pieszczot.

Najwygodniej jest, gdy kot jest umiejscowiony na kolanach opiekuna/ki. Jedną ręką należy chwycić za opuszkę przedniej łapy i delikatnie nacisnąć ją palcem. Z opuszki wyłonią się pazury kota. Tuż przy krawędzi łapy pazury nabierają barwy jasnoczerwonej. To macierz pazura, której absolutnie nie wolno traktować nożyczkami. Jest silnie unerwiona i dotknięcie jej sprawi kotu ból. Nacięcie należy poprowadzić w miejscu, gdzie pazur jest całkowicie przezroczysty.

Pamiętaj, jeśli czynność obcinania pazurów u kota jest dla Ciebie zbyt trudna i obawiasz się zrobić zwierzakowi krzywdę, poproś o pomoc lekarza weterynarii lub groomera.

Drapak lub drzewko dla kota

Jednym z prostych i niezawodnych sposobów na poradzenie sobie z drapaniem mebli przez kota jest zakup specjalnego drapaka lub zrobienie go samemu z kawałka grubej gałęzi.

Pamiętaj tylko, by drapak był odpowiednio wysoki i stabilnie usytuowany. Wysoki drapak zaspokoi kocią potrzebę wdrapywania się i obserwacji otoczenia z wysokości, co większość kotów uwielbia. Oraz, oczywiście pozwoli mu na swobodne drapanie porowatej powierzchni.