Choroby skóry u psów

17.01.2024

Dermatozy, czyli choroby skóry u psów to jedne z najczęściej diagnozowanych schorzeń u tych zwierząt. Podstawowa wiedza o tym, jak je rozpoznać u pupila jest Twoim obowiązkiem. Kochasz przecież swojego czworonoga i z pewnością pragniesz oszczędzić mu bólu i ogromnego dyskomfortu psychicznego. Z tym bowiem się wiążą problemy dermatologiczne u psów…

Opiekun psa - najważniejsza osoba w życiu czworonoga

Pies próbuje komunikować się z Tobą, Opiekunie, Opiekunko na wiele sposobów. Szczeka, macha ogonem, kładzie lub prostuje uszy, sugestywnie patrzy Ci w oczy. Wysyła Ci również inne komunikaty, te, świadczące o tym, że coś mu dolega.
Uporczywy, męczący świąd, wielogodzinne wylizywanie sobie łap, aż do powstania ran, bolesna wokalizacja przy próbach podrapania się w trudno dostępnych miejscach na ciele - to kilka najbardziej charakterystycznych symptomów problemów skórnych u psa.

Uważna obserwacja czworonoga, znajomość jego zachowania i przyzwyczajeń to nieoceniona pomoc z punktu widzenia lekarza weterynarii, do którego trafia pies z objawami chorobowymi. Spostrzegawczy opiekun/ka, szybko reagujący na zmiany w zachowaniu (i wyglądzie) psa stanowi pierwszą linię obrony zdrowia zwierzęcia. Pamiętaj o tym!

Symptomy świadczące o chorobach skórnych u psów

  • Świąd - kompulsywne drapanie się psa, prowadzące do samouszkodzenia skóry. Pies manifestuje świąd wyraźnym dyskomfortem psychicznym: nerwowością, bolesną wokalizacją itp.     
  • Infekcje wtórne - nieuchronna konsekwencja naruszenia przez psa powłok skórnych. Infekcje potęgują świąd, znacznie utrudniają i wydłużają proces leczenia.
  • Hot spot (gorąca plama) - miejscowe, powierzchniowe zapalenie skóry, często o ostrym, nagłym przebiegu. Hot spot u psa najczęściej występuje w okresie wiosenno-letnim. Może pojawić się na skórze psa dosłownie w ciągu kilku godzin. Często przybiera wygląd rozległej, ropnej, sączącej się rany na skórze.
  • Nadmierne wylizywanie miejsc na ciele - pies poświęca wiele czasu na wylizywanie swędzących miejsc: okolice międzypalcowe, stawy łokciowe, pachwiny. W efekcie powstają w tych miejscach rany, stany zapalne.
  • Miejscowe wyłysienia na skórze
  • Zaczerwienienia, wysypki, rany
  • Grudki, strupy, guzki, bąble z płynem surowiczym
  • Nadmierne wypadanie sierści niezwiązane z okresową wymianą włosia
  • Matowa, przetłuszczająca się sierść, łupież

Pies zmagający się ze świądem staje się nerwowy, często ma problemy ze snem, spokojnym odpoczynkiem. Traci chęć do zabawy, jedzenia, spacerów. Ociera się o meble, krzaki, ostre krawędzie. Manifestuje problemy bolesną wokalizacją, ciężkimi westchnieniami, posapywaniem, warczeniem, skomleniem. Całym sobą pies pokazuje, że sytuacja, z jaką się zmaga jest dla niego trudna do zniesienia.

Choroby skórne u psów

Inwazja pasożytów zewnętrznych

Na niechlubnym pierwszym miejscu problemów dermatologicznych w kontekście pasożytów zewnętrznych są pchły. Szacuje się, że blisko 80% zwierząt domowych ma lub miało kontakt z tymi ektopasożytami. Pchły żywią się krwią swej ofiary, a podczas pobierania pokarmu, sprawiają jej dotkliwy ból i swędzenie.
Pies łatwo zaraża się pchłami, a jeśli już raz pasożyty przedostają się do mieszkania, to trudno je wyeliminować. Z tego powodu problem z tymi ektopasożytami ma tendencję do nawracania.

Jedynym skutecznym sposobem na uniknięcie zarażenia psa pchłami jest objęcie zwierzęcia profilaktyką przeciwpasożytniczą. Leki stosowane w profilaktyce stosuje się także, by pomóc psu, u którego już doszło do inwazji pcheł.

Pchły nie są jedynym zagrożeniem pasożytniczym dla psa. Inne ektopasożyty, również wywołujące przykre dla psa swędzenie to świerzbowce, nużeńce, wszy, wszoły.

Pamiętaj, aby ustrzec psa przed inwazją pasożytów zewnętrznych, konieczne jest systematyczne stosowanie preparatów bójczych dla ektopasożytów. Jeśli masz wątpliwości jaki wybrać, spytaj swojego lekarza weterynarii. Z pewnością Ci doradzi!

Alergie

Choroby o podłożu alergicznym również są częstym powodem kompulsywnego świądu i co za tym idzie - problemów skórnych u psa.
Czynnikiem alergizującym psa może być składnik karmy, pyłki roślin, pleśń, kurz, preparaty chemiczne używane w domu czy ogrodzie.
Rozpoznanie, który z nich jest alergenem dla psa jest prawdziwym wyzwaniem dla lekarza weterynarii.

Alergiczne pchle zapalenie skóry (APZS)

APZS to schorzenie, u podstaw którego leży zarówno alergia, jak i obecność pcheł na ciele psa. Pies wykazuje bowiem reakcję alergiczną na białko ze śliny (jadu) pchły. Wystarczy jedno ukąszenie pasożyta, by wywołać u czworonoga lawinę symptomów chorobowych.

Grzybica

Grzybica to wysoce zaraźliwa choroba dermatologiczna. Zarodniki dermatofitów mogą być dosłownie wszędzie: w kurzu pokrywającym podłogę, na meblach, w powietrzu. Na grzybicę zapadają głównie zwierzęta o obniżonej odporności, bardzo młode lub w podeszłym wieku, zmagające się z innymi chorobami, w dużych skupiskach, gdzie trudno o higienę, będące w stresie.

Pamiętaj, jeśli Twój pies zmaga się ze świądem lub zauważyłeś/aś u niego zmiany skórne, udaj się z nim na wizytę do lekarza weterynarii. Im szybciej specjalista rozpozna problem i wdroży odpowiednie leczenie, tym mniejsza jest szansa na powikłania wtórne, znacznie utrudniające całkowite wyleczenie psa. Twój pies liczy na Twoją pomoc. Nie zawiedź go…