Choroby skóry u psa — które występują najczęściej?

20.03.2023

Choroby skóry u psa są jednym z najczęstszych problemów zdrowotnych, z jakimi borykają się nasi czworonożni przyjaciele. Niektóre z nich są wynikiem reakcji alergicznej, inne z kolei są spowodowane infekcjami. W każdym przypadku powodują nie tylko fizyczne cierpienie zwierzęcia, ale także stres i niepokój dla jego opiekuna. Dlatego ważne jest, abyś znał(a) objawy, podział i leczenie chorób skórnych u psa.

Objawy chorób skórnych u psa

Objawów jest wiele, jednak warto odwiedzić lekarza weterynarii, nawet jeśli pojawi się tylko jeden z nich. Możemy do nich zaliczyć:

  • świąd (drapanie, wylizywanie, wygryzanie skóry);
  • wykwity i zmiany skórne (zadrapania, krosty, pęcherzyki, strupy, grudki);
  • wyłysienia i pogorszenie okrywy włosowej;
  • łupież;
  • objawy behawioralne (niepokój, wzmożona agresja, lęk).

Jeśli zauważysz u swojego psa jakiekolwiek niepokojące objawy skórne, odwiedź lekarza weterynarii w celu uzyskania właściwej diagnozy i leczenia. Im szybciej choroba zostanie zdiagnozowana i rozpocznie się leczenie, tym większe szanse na skuteczne i szybkie wyleczenie.

Podział chorób skórnych u psa

Podziału chorób skórnych u psa można dokonać na kilka sposobów, ale jednym z najczęstszych jest rozróżnienie ze względu na przyczyny powstawania choroby.

Alergiczne

Choroby alergiczne powstają, gdy układ odpornościowy psa reaguje na obecność substancji uczulających. Przykłady chorób alergicznych u psów to atopowe zapalenie skóry i Alergiczne Pchle Zapalenie Skóry.

Endokrynologiczne

Choroby endokrynologiczne są związane z problemami hormonalnymi i mogą wpływać na skórę psa, na przykład w wyniku nadczynności tarczycy albo postępującej niewydolności nerek.

Zakaźne

Choroby zakaźne są spowodowane przez patogeny, takie jak bakterie, wirusy i grzyby oraz pasożyty. O ile z pasożytami zewnętrznymi możesz spotkać się na każdym kroku, tak w przypadku pozostałych patogenów samo rozpoznanie choroby jest trudniejsze.

Bakteryjne

Większość bakteryjnych zakażeń skóry u zwierząt towarzyszących to wtórne zakażenia, będące skutkiem ich nadmiernego namnożenia. Ropne zakażenia skóry można podzielić na dwa typy — powierzchowne ropne zapalenie skóry oraz głębokie ropne zapalenie skóry.

Wirusowe

Do najczęściej spotykanych chorób wirusowych skóry możemy zaliczyć nosówkę, przeciwko której szczepimy psy oraz tchórzofretki. Wirusy mogą także zaatakować skórę wtórnie — wraz z rozwojem innej choroby skóry.

Grzybicze

Grzybice skóry są stosunkowo łatwe do zdiagnozowania. Skórę psa mogą zaatakować na przykład grzyby Microsporum oraz Trichophyton. Grzybica skórna u psa może przejść także na ludzi, ale także człowiek jest w stanie zarazić dermatofitozą swojego psa!

Pasożytnicze

Pchły, wszoły, wszy, świerzbowce, kleszcze — to pasożyty zewnętrzne, które nie tylko mogą wywołać zmiany skórne, ale też zarazić psa groźnymi chorobami (babeszjoza, zapalenie opon mózgowych, borelioza).

Pamiętaj, że niektóre choroby skórne u psów mogą ze sobą współistnieć i nawzajem siebie wywoływać. Objawy i leczenie różnych chorób skórnych mogą się różnić. Aby uzyskać właściwą diagnozę i leczenie, udaj się do lekarza weterynarii.

Leczenie chorób skórnych u psa

Przed wdrożeniem leczenia lekarz weterynarii powinien zbadać dokładnie zwierzę i ustalić przyczynę choroby. Może on wtedy wykonać na przykład badanie zeskrobiny skóry, badanie lampą Wooda czy badania krwi.

Samo leczenie chorób skórnych u psa może obejmować antybiotyki, leki przeciwgrzybicze, leki przeciwpasożytnicze i inne leki, które są dostosowane do konkretnej choroby i jej przyczyny. W niektórych przypadkach może być wymagana kombinacja różnych leków i terapii. Ponadto ważne jest, abyś utrzymywał higienę skóry psa i stosował środki ochrony przed pasożytami, takie jak obroże przeciwpchelne czy preparaty na skórę.

Choroby skórne u psa to poważne zagrożenie dla zdrowia i dobrego samopoczucia zwierzęcia. Pamiętaj, że tylko Twoja szybka reakcja uchroni Twojego czworonoga przed pogłębieniem się objawów.