Choroby skórne u kota - rodzaje i objawy

30.10.2023

Najczęstszym problemem dermatologicznym u kotów jest świąd. Niestety, jest to bardzo typowy symptom wielu różnych schorzeń, co znacznie utrudnia szybkie postawienie właściwej diagnozy przez lekarza weterynarii. Jakie choroby skórne u kota mogą manifestować się świądem? Na co w szczególności powinien zwrócić uwagę opiekun czy opiekunka czworonoga? Po odpowiedzi zapraszamy do dalszej części materiału.

Codzienna i uważna obserwacja zachowania kota - ważne zadanie opiekuna

Kot jest tajemniczym i fascynującym stworzeniem. Posiada swoje preferencje odnośnie osób z nim mieszkających, smaku czy konsystencji karmy i sposobu pieszczot. Ma ulubione zabawki, miejsce do spania i obserwacji otoczenia.

Lubi też pewien rytm i porządek w swoim życiu. W określonym czasie lubi spać i odpoczywać, a w innym zdobywać sprawność na najlepszego alpinistę wdrapując się na meble i parapety.

Praktycznie każdy kot również starannie dba o swoją higienę. Pieczołowite wylizywanie sierści to podstawa jego dbałości o kondycję futra.

Codzienna obserwacja kota, jego rutyny, przyzwyczajeń oraz zachowania przez troskliwego i kochającego opiekuna/kę pozwala w miarę szybko wychwycić zmiany i odstępstwa do normy. Bo właśnie te odstępstwa od zwykle przyjętej rutyny czworonoga najczęściej są pierwszymi oznakami problemów zdrowotnych u kota.

Kot bowiem z natury ukrywa symptomy chorobowe i spadek kondycji zdrowotnej. To pozostałości ewolucyjne, gdy żył w nieprzyjaznym środowisku naturalnym. Niewielkich gabarytów zwierzak musiał starannie dbać, by większe od niego drapieżniki nie zauważyły, iż stał się dobrym celem polowań. Stąd, gdy tylko kot poczuje się gorzej (nawet ten mieszkający od urodzenia w czterech ścianach mieszkania), ukrywa przed otoczeniem spadek formy.

Spostrzegawczy i troskliwy opiekun/ka powinien być wyczulony na mniej lub bardziej subtelne zmiany w zachowaniu swojego czworonożnego przyjaciela. Nie bez powodu mówi się, iż to opiekun/ka stoi na straży zdrowia swojego podopiecznego.

Na jakie zmiany w zachowaniu czy wyglądzie kota powinien zwrócić uwagę opiekun/ka?

Tak, świąd u kota jest najbardziej widoczną dla opiekuna/ki oznaką, iż coś złego dzieje się z czworonogiem. Jak jednak rozpoznać różnicę między świądem a zwykłym drapaniem się zwierzaka?

Sporadyczne, pozbawione autoagresji drapanie się u kota jest całkowicie normalnym zachowaniem. Tak samo wygląda sprawa z codziennym wylizywanie futra przez czworonoga. To część kociej natury i takie zachowanie nie powinno budzić niepokoju opiekuna/ki.

Problem zaczyna się, gdy kot zaczyna wygryzać gwałtownie futro i miejsca na skórze, drapać się z taką intensywnością, iż wyrywa sobie nie tylko sierść, a również doprowadza do powstawania poważnych ran na skórze.

Język kota ma ciekawą strukturę. Jego powierzchnia pokryta jest około 30 brodawkami, wyglądającymi jak zakrzywione wypustki. To z ich powodu powierzchnia języka wydaje się tak szorstka w dotyku. Specjalna budowa języka pozwala kotu na wykorzystywanie go do żucia, trawienia, pobierania wody oraz do skutecznej pielęgnacji futra.

Jednak, gdy kot owładnięty jest świądem, ten sam szorstki język równie skutecznie pomaga mu w zerwaniu naskórka z własnego ciała podczas próby przyniesienia sobie ulgi.
Zdarza się, iż gdy rano opiekun czy opiekunka wychodzą do pracy i zostawiają swego kota w doskonałym stanie, a po powrocie do domu ze zgrozą zauważają, iż znaczna część szyi i głowy zwierzaka pokryła się krwawymi strzępami skóry i futra.

Ostre jak skalpel pazury i szorstki język mają niszczycielską siłę, gdy kot owładnięty jest niepohamowanym świądem.

Na jakie jeszcze oznaki u kota powinien zwrócić uwagę opiekun/ka?

Oprócz kompulsywnego świądu i nadmiernego wylizywania miejsc na skórze, symptomami problemów skórnych u kota są:

  • wygryzanie futra
  • zaczerwienienie skóry
  • plackowate wyłysienia
  • łuszczenie się naskórka
  • strupy, grudki, pęcherze, krostki
  • obrzęk i opuchlizna

Przyczyny chorób skórnych u kota

Za schorzeniami dermatologicznymi u kota może stać wiele czynników: inwazja pasożytów zewnętrzych (pchły, świerzbowce, nużeńce, wszoły), choroby o podłożu alergicznym (alergia pokarmowa, kontaktowa, syndrom atopowy), alergiczne pchle zapalenie skóry (APZS), infekcje grzybicze czy bakteryjne.

Nie bez znaczenia jest również rasa kota, płeć, środowisko i styl życia zwierzaka. Kot wychodzący jest bardziej narażony na zarażenie się pasożytami zewnętrznymi, gdyż ma kontakt z innymi osobnikami. Niekastrowane kocury i niesterylizowane samice biorą udział w walkach o terytoria i dostęp do partnerów seksualnych oraz ulegają wypadkom, w wyniku których powstają rany na skórze.

Naruszona bariera ochronna skóry u kota to swoiste zaproszenie dla różnego rodzaju chorobotwórczych drobnoustrojów, wywołujących infekcje wtórne.

Diagnostyka chorób skórnych u kota

Podstawą diagnostyki problemów dermatologicznych u kota jest staranny wywiad z opiekunem/ką zwierzęcia, oględziny czworonoga i analiza zleconych przez lekarza weterynarii badań dodatkowych.

Trudno zakładać, iż uda się rozpoznać przyczynę schorzenia dermatologicznego podczas jednej wizyty w klinice weterynaryjnej.
Często bowiem u jednego czworonożnego pacjenta diagnozuje się kilka schorzeń dermatologicznych.

Współpraca na linii opiekun/ka - lekarz weterynarii jest niezwykle ważna dla osiągnięcia sukcesu w procesie leczenia kota.