Choroby, którym towarzyszy świąd

26.05.2023

Świąd (pruritus) to uczucie nieprzyjemnego swędzenia lub pieczenia skóry, które wywołuje chęć drapania lub pocierania miejsca objętego świądem. Jest to reakcja obronna organizmu, która ma na celu usunięcie drażniącego bodźca lub złagodzenie dyskomfortu. Świąd może mieć wiele przyczyn zarówno miejscowych, jak i ogólnoustrojowych:

Reakcje alergiczne

-Reakcje alergiczne: Alergie pokarmowe, alergie kontaktowe (np. na rośliny, chemikalia) lub alergie środowiskowe (np. pyłki roślin, kurz) mogą wywoływać świąd.

Choroby skóry

-Choroby skóry: Infekcje grzybicze, bakteryjne lub pasożytnicze, takie jak pchły, kleszcze, świerzb, mogą powodować świąd u psów i kotów.    

Choroby wewnętrzne

-Choroby wewnętrzne: Niektóre choroby wewnętrzne, takie jak choroby tarczycy, cukrzyca, niewydolność nerek czy choroby wątroby, mogą prowadzić do świądu skóry.

Suchość skóry

-Suchość skóry: Skóra sucha lub odwodniona może również swędzieć.   

Zewnętrzne podrażnienia skóry

-Zewnętrzne podrażnienia: Podrażnienia skóry spowodowane np. przez drażniące substancje, czynniki atmosferyczne (np. słońce, wiatr), urazy lub drażniące substancje w środowisku mogą wywoływać świąd.

Świąd wywoływany jest również przez pasożyty takie jak świerzbowiec, pchły czy kleszcze. Domowe zwierzęta takie jak psy lub koty powinny być zabezpieczane przeciwko pasożytom zewnętrznym, przez cały rok. Profilaktykę stosujemy przez 12 miesięcy w roku, ponieważ pasożyty nigdy nie mają urlopu.

Cukrzyca, niewydolność nerek, zaburzenia hormonalne, nowotwory i zespoły paranowotworowe to również sytuacje, w których na drodze różnych mechanizmów może dojść do powstawania uczucia świądu.

Każde nietypowe zachowanie ze strony naszego pupila powinno zostać skonsultowane ze specjalistą. Świąd to niezwykle uciążliwy objaw, który negatywnie wpływa na kondycję psychiczną zwierząt. Jeśli obserwujemy pierwsze objawy, niezwłocznie udajmy się do lekarza, by zahamować swędzenie jak najszybciej.