Alergia, uczulenie – co pies będzie jadł?

14.06.2023

Alergia to nieprawidłowa i nadmierna reakcja układu immunologicznego na substancje zwane alergenami, które są zazwyczaj nieszkodliwe dla większości osobników. Kiedy zwierzę jest uczulone na określony alergen, jego układ immunologiczny reaguje na niego jako na zagrożenie i wyzwala reakcję alergiczną. Reakcje alergiczne mogą mieć różne formy i objawy, w zależności od typu alergii i narządu, który jest zaangażowany. Najczęstszymi objawami alergii pokarmowej są nudności, wymioty, biegunka, skurcze brzucha, brak apetytu, świąd, podrażnienia skóry, zapalenia zewnętrznego przewodu słuchowego.

Alergia pokarmowa

Alergia pokarmowa może wystąpić u psów i kotów niezależnie od ich wieku, płci czy nawet rasy. Objawy są dość specyficzne – swoim charakterem przypominają zatrucie pokarmowe, ale dodatkiem są zmiany skórne. Symptomy pojawiają się w niedługim czasie po zjedzeniu alergenu pokarmowego. Ten rodzaj alergii może pojawić się w każdym momencie życia zwierzaka.

Czy diagnoza, brzmiąca „alergia pokarmowa” to wyrok na jedzenie naszego pupila? Nic bardziej mylnego. Potraktujmy to jako okazję, by zmienić dietę swojego zwierzęcia i zadbać o zdrowsze i lepsze jakościowo produkty.

Alergia może dotyczyć jednego składnika pokarmowego, lub całej listy produktów. Jakie produkty najczęściej uczulają naszych pupili? Głównie białka odzwierzęce (najczęściej wołowina i drób, mleko, jajka) i roślinne (soja), ale mogą to być także węglowodany – zboża, ryż. Alergizować mogą także różnego rodzaju gotowe przysmaki zawierające któreś z powyższych lub składniki mocno przetworzone.

Aktualnie na rynku karm hipoalergicznych mamy niesamowity przekrój najróżniejszych składów. Doboru karmy powinniśmy dokonać we współpracy z lekarzem weterynarii, po przeprowadzeniu diety eliminacyjnej i prób prowokacyjnych.  Ważne podczas prób jest  dokładne monitorowanie reakcji zwierzęcia na różne składniki pokarmowe. Opiekunowie alergika mogą prowadzić dziennik żywieniowy, w którym zapiszą, jakie pokarmy i składniki były podawane, a także jakie objawy występowały po ich podaniu. To pomoże w identyfikacji alergenów i unikaniu ich w przyszłości.

Alergeny pokarmowe

Jeśli uda się zidentyfikować konkretne alergeny pokarmowe, konieczne będzie wykluczenie ich z diety zwierzęcia. Może to wymagać zmiany na specjalną dietę hipoalergiczną lub dietę opartą na jednym źródle białka i węglowodanów.

Jeśli podejrzewasz, że Twoje zwierzę ma alergię pokarmową, ważne jest skonsultowanie się z lekarzem weterynarii, to właśnie on/ona pomoże przeprowadzić badania i testy, aby ustalić przyczynę alergii i opracować odpowiedni plan leczenia.